SVS upozorňuje na nová opatření při mezinárodním obchodu s mloky

Státní veterinární správa (SVS) upravila dozor při obchodu se zásilkami mloků uvnitř EU a podmínky dovozu do ČR ze třetích zemí. Změna reflektuje nové rozhodnutí Evropské komise. Nová veterinární opatření mají za cíl zamezit šíření plísňového onemocnění, které představuje smrtelné nebezpečí pro volně žijící obojživelníky. SVS proto upozorňuje obchodníky a dovozce s mloky a dalšími obojživelníky řádu Caudata, aby dodržovali všechna protinákazová opatření. Zaváděná opatření se nevztahují na neobchodní přesuny mloků v zájmovém chovu.

Nově je nutné v případě obchodu z ČR do jiného státu EU a v případě dovozu do ČR ze třetí země provést na území ČR karanténu mloků. Toto zařízení musí být nejprve registrováno a poté dozorováno příslušnou krajskou veterinární správou. Každá zásilka mloků musí být mj. doprovázena také veterinárním osvědčením, které odpovídá vzoru stanovenému v rozhodnutí. Během karantény mloků má provozovatel nebo dovozce povinnost zajistit na své náklady požadované vyšetření, odběr vzorků a příslušná testování nebo ošetření mloků. Karanténa mloků musí splňovat požadavky – např. čistitelné a dezinfikovatelné prostory, příslušné nakládání s odpadem a odpadními vodami, testy a ošetření mloků, vedení evidence a další.

Do 6. září 2018 platí pro obchod s mloky uvnitř EU přechodné období. Před odesláním zásilky mloků do jiného členského státu je do zářijového termínu obchodník povinen ověřit si veterinární podmínky u kompetentní veterinární autority dané země. Některé země mohou vyžadovat karanténu a úředně potvrzené doklady k zásilce už během přechodného období, jiné ne. V případě, že členský stát nebude do té doby vyžadovat plnění požadavků nového rozhodnutí, platí současné podmínky. Tuto stávající variantu bude uplatňovat pro zásilky mloků z jiných členských zemí také Česká republika.

V případech dovozu mloků ze třetích zemí požadavky rozhodnutí platí již nyní. Zároveň je dovozce nebo jeho zástupce povinen i nadále před příjezdem zásilky do ČR požádat SVS o sdělení dovozních podmínek a postupovat v souladu s nimi. SVS ve stanovených podmínkách nová unijní opatření již plně zohledňuje.

Žádost o registraci karantény mloků je volně dostupná na webu SVS. Případní žadatelé o registraci karantény mloků se mohou obrátit přímo na příslušné krajské veterinární správy, které byly o postupu podrobně informovány.

V posledních letech je v populaci čolků a mloků celosvětově pozorován zvýšený výskyt plísňového onemocnění, jehož původcem je Batrachochytrium salamandrivorans. Onemocnění se objevilo také v některých zemích EU, kam bylo pravděpodobně zavlečeno dovozem mloků z Východní Asie. V ČR nebyla nákaza dosud zaznamenána. Pokud by se tak stalo, SVS by okamžitě přijala veterinární opatření s cílem zabránění šíření nákazy. Nejdůležitějším nástrojem proti zavlečení nákazy je v současné době prevence a dodržování výše uvedených opatření. Ochrana volně žijících obojživelníků je tak kromě orgánů veterinárního dozoru především na zodpovědnosti samotných chovatelů a obchodníků.

 

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info