Třeboň chce světovou značku, rybáři mají trochu strach
11.07.2003 | Listy Jindřichohradecka
Dokumentaci, která tvoří součást žádosti o zápis do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví Unesco, převzali v tomto týdnu představitelé třeboňské radnice. Na popud města ji zpracoval Národní památkový ústav České republiky, odkud již byl originál doručen komisi Unesco v Paříži.
Dokumentace s názvem "Třeboňské rybníkářské dědictví", při jejímž předání nechyběli ani zástupci ministerstva kultury a akciové společnosti Rybářství Třeboň, komisařům navrhuje, aby prestižní značku Unesco získaly městská památková rezervace, rybníky Svět a Rožmberk, Zlatá stoka a Nová řeka.
Starosta Jiří Houdek doufá, že Třeboni by se mohlo podařit získat zápis možná již v roce 2004 či 2005. Předcházet tomu bude ale náročný proces posuzování a jednání.
"Pokud by se vše podařilo podle našich plánů, pro Třeboň by to byl velký úspěch a impulz pro další rozvoj turistického ruchu," tvrdí Houdek.
Určitými obavami ze zvýšené památkové ochrany se netají Rybářství Třeboň, které rybníky Svět, Rožmberk a Zlatou stoku vlastní. Starosta chce ale věřit tomu, že úspěšná nominace by žádná výrazná omezení nepřinesla.
"Více se ukáže při projednávání naší žádosti. Již dnes se ale jedná o národní kulturní památky, tedy o nejvyšší stupeň ochrany. Věřím tedy, že zápisem do světového seznamu se pro vlastníka nic nezmění, a naopak se mu otevře nová cesta k dotacím," míní starosta.
V možné finanční zvýhodnění chce věřit i generální ředitel Rybářství Třeboň Jan Hůda.
"Doufáme, že by to tak bylo. Velkou radost nemáme, ale utěšujeme se tím, že nějaké peníze bychom mohli dostat. Asi nejkomplikovanější by byla situace u Zlaté stoky, která je dlouhá kolem pětačtyřiceti kilometrů a je na ní zapotřebí celá řada oprav," sdělil včera Jan Hůda.
Rybáři mají však již dnes strach z toho, že by se právě kvůli vyššímu stupni ochrany mohly jednotlivé opravy administrativně protahovat.
"Tak bychom přišli o čas. Nedovedu si představit, že bychom se na každou drobnost v rámci běžné údržby ptali úředníků," říká šéf rybářství.
Další články v kategorii Venkov
- Myslivci ve Zlínském kraji začali využívat drony k ochraně mláďat při sečích (27.04.2026)
- V Olomouci začíná jarní výstava květin Flora (23.04.2026)
- Jakub Helma: Chodím po polích a pastvinách, a cítím radost od jara do podzimu (22.04.2026)
- V Nizozemsku pomáhají lidé rybám překonat vodohospodářské stavby pomocí "rybího zvonku" (22.04.2026)
- Lepší dozor v oblasti týrání zvířat: Změny přinesou více inspektorů v terénu a zefektivní boj proti týrání (21.04.2026)
- Jez Ráj na Olši v Karviné prošel rekonstrukcí za téměř 94 milionů korun (21.04.2026)
- Pardubičtí cestáři řeší křídlatku, invazní keř může zamořit velká území (17.04.2026)
- Sedláci představili novému vedení MŽP své postoje k aktuálním tématům ochrany přírody (17.04.2026)
- Katastr nemovitostí zůstává občanům snadno dostupný, snahou je ztížit přístup robotům, kteří pracují pro spekulanty (17.04.2026)
- V Česku se otevírají pstruhové revíry. Vysadili čtyři miliony pstruhů (17.04.2026)

Tweet



