Nová informační kampaň SVS

Státní veterinární správa (SVS) spouští další fázi informační kampaně proti šíření afrického moru prasat (AMP) cílenou především na myslivce, chovatele ale i na ostatní veřejnost.

SVS v rámci kampaně připravila informační brožuru pro myslivce, informační plakát a také samolepky pro myslivce a chovatele. Hlavním úkolem kampaně je zvýšit informovanost cílových subjektů o africkém moru prasat a snížit tím riziko šíření nákazy z Libereckého kraje do dalších regionů České republiky.

SVS nachystala pro myslivce Brožuru pro lovce a uživatele honitbykterá je k dispozici na webových stránkách. Brožura v jednotlivých krocích popisuje postup při lovu prasat divokých v uzavřených pásmech, která jsou v současnosti vymezena v části Libereckého kraje a v malé části Středočeského kraje. Text bodově popisuje situace, do kterých se při lovu může myslivec dostat a nabízí postupy a řešení. Rovněž přináší informace o obecných pravidlech a povinnostech lovců souvisejících s AMP a také varuje před možnými úskalími a nebezpečím spojeným s nákazou.

Druhým výstupem informační kampaně je leták, resp. plakát upozorňující na rizika šíření AMP. Veterinární inspektoři po celé ČR především na odpočívadlech hlavních silničních tahů a také na hraničních přechodech do konce listopadu 2023 vylepí kolem 150 informačních plakátů se sdělením v pěti jazycích. Tyto samolepící letáky, které se objeví i na mezinárodních letištích, upozorňují na rizika šíření AMP potravinami za přispění člověka. Letáky se zaměřují mj. i na dálkové řidiče, kteří mohou například svými svačinami roznést nákazu do dalších regionů ČR nebo i do jiných zemí. Podobný plakát připravila SVS již v roce 2018, kdy se AMP vyskytoval na Zlínsku.

SVS ve spolupráci s EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) vytvořila čtyři varianty samolepek Zastavme africký mor prasat v celkovém nákladu 4 000 kusů. Dvě z nich jsou určené pro lovce a dvě další pro chovatele. Samolepky obsahují krátká a jasná sdělení, resp. opatření, která účinně pomáhají v boji s nákazou. Náklady na výrobu a distribuci zmíněných informačních materiálů, které jsou částečně kofinancované Evropskou komisí, se pohybují v řádu desítek tisíc Kč.Nákaza se po téměř pěti letech v ČR objevila v prosinci 2022 na Frýdlantsku. Od té doby do dnešního dne eviduje SVS 56 pozitivních případů afrického moru prasat v populaci divočáků v Libereckém kraji. Z toho na Frýdlantsku 55 (45 uhynulých a 10 ulovených). Nákaza byla potvrzena i u jedince uloveného na Českolipsku. V oblasti platí mimořádná veterinární opatření s cílem zabránit šíření nákazy. V jejich rámci jsou všechna nalezená a ulovená divoká prasata vyšetřována na africký mor prasat a za lov divočáků je myslivcům vypláceno tzv. zástřelné.

SVS na kampani spolupracuje s Ministerstvem zemědělství, veterinární službou Ministerstva obrany, Českomoravskou mysliveckou jednotou i Českomoravským svazem chovatelů prasat. Informační letáky a samolepky jsou v elektronické formě k dispozici na webu SVS. 

 

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info