Trh s hovězím může opět začít kolabovat

Nasmlouvaná dodávka pěti tisíc tun hovězího do Ruska se nemusí uskutečnit

Potvrzení výskytu BSE by zřejmě výrazně snížilo poptávku po českém hovězím v zahraničí.

Tomáš Kňourek, Zdeněk Zuntych

Pokud veterináři zítra potvrdí, že se v tuzemsku vyskytuje takzvaná nemoc šílených krav (BSE), trh s hovězím masem v blízké budoucnosti pravděpodobně zažije další otřes. Poté, co v poslední době začala poptávka po hovězím znovu, i když jen nepatrně růst, chovatelé dobytka i jeho zpracovatelé se domnívají, že po této zprávě by zájem spotřebitelů mohl citelně ochladnout. Opakovala by se tak situace ze začátku letošního roku, kterou vyvolal rozsáhlý výskyt nemoci v západní Evropě.

"Hysterie by se mohla vrátit a spotřeba by opět klesla. Otázkou je, zda by byl tento výskyt ojedinělý nebo v širším rozsahu," míní šéf společnosti AGF Trading František Janů. Jeho slova potvrzuje i Ladislav Steinhauser ze Společenstva řezníků a uzenářů Čech a Moravy. "Tak jako na začátku roku by se trh rozkolísal. Pro všechny zúčastněné by bylo nepřijatelné, aby šla cena hovězího ještě více dolů," řekl. Podle Emila Kaspera, ředitele společnosti Maso Planá, lze očekávat znatelný pád spotřeby hovězího masa. "Přichází to zrovna, když se podařilo oživit export a narovnat ceny," poznamenal Kasper.

Právě skutečnost, že Česká republika zřejmě ztratí punc země bez výskytu BSE, výrazně ztíží tuzemským výrobcům průnik na zahraniční trhy. A to v době, kdy zájem o české hovězí a produkty z něj se v Evropě vcelku výrazně zvyšuje. "Například může být ohrožen již nasmlouvaný vývoz pěti tisíc tun hovězího do Ruska," upozornil Steinhauser.

Na vzniklé situaci mohou však vydělat chovatelé a zpracovatelé, kteří se soustřeďují na drůbež, vepřové či rybí maso. "Spotřeba by se přesunula jinam. My se například právě orientujeme na drůbeží a vepřové," sdělil Janů. Samotné Maso Planá, které patří do skupiny AGF Trading, se podle jeho ředitele bude tak jako dosud více zaměřovat na porážku vepřů.

Masokombináty svorně tvrdí, že největší ochranou proti BSE do budoucna je porážka kusů mladších třiceti měsíců. "Veškeré hovězí, které zpracováváme, je mladší než dva roky. Tato věková hranice dobytka je zárukou zdraví zvířat, protože u takto starých kusů se ještě nikde nikdy tato nemoc nevyskytla," vysvětlila mluvčí Masokombinátu Martinov Eva Kijonková. Podobně postupuje například i firma Maso Planá, která do výseku dává pouze maso z býků mladších 20 měsíců.

Janů se domnívá, že by případné hromadné vybíjení zvířat bylo zbytečné. "V Británii také zjistili, že to nemá opodstatnění. Je lepší se zaměřit spíše na kontrolu vstupů," dodal Janů.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info