Unie není v boji proti BSE jednotná

Ministři zemědělství Evropské unie včera zahájili v Bruselu dvoudenní jednání s cílem dosáhnout konečné shody v boji s nemocí šílených krav (BSE). Jejich schůzku provázely mohutné protesty belgických zemědělců, kteří se shromáždili před bruselským sídlem EU. Chovatelé hovězího dobytka totiž zásadně nesouhlasí s postupem, který v rámci boje s BSE navrhla Evropská komise, zejména s hromadným vybíjením dobytka staršího třiceti měsíců.

Farmáři požadují od unie navíc rozsáhlou finanční pomoc a odmítají ty body plánu komisaře pro otázky zemědělství a rybolovu Franze Fischlera, jež povedou k omezení výroby masa a extenzívnějšímu hospodaření. Belgické chovatele podpořili včera také francouzští zemědělci, kteří vyjeli v dlouhé koloně z Paříže do Bruselu a z Lille směrem na Gent. Přístavy Saint Malô a Cherbourg zase pro změnu "obšťastnili" speciálními dodávkami hnoje.

Fischlerovy návrhy přitom nemají jednoznačnou podporu ani v rámci samotné EU. Francie chce zvýšit přímé platby chovatelům, Německo odmítá zlikvidovat všechna zvířata starší třiceti měsíců a Švédové, Dánové a Finové jsou vůbec proti tomu, aby se posilovala již platná opatření, k nimž patří především zákaz používání krmných směsí obsahujících masokostní moučku, která je hlavním zdrojem šíření BSE. Fischler varuje, že pokud bude unie vyrábět tolik hovězího masa jako v uplynulých letech, bude celá krize stát EU již při desetiprocentním poklesu spotřeby dodatečně sedm set miliónů eur, které prozatím v jejím rozpočtu chybějí. Hlavně proto Fischler vyzval země unie, aby při rozhodování o výkupu hovězího masa nebraly v potaz hranici stanovenou pro intervenční nákupy.

Hlavní vlna BSE zasáhla Británii v letech 1991-1993, kdy zde bylo zaznamenáno na čtyřicet tisíc případů onemocnění. Lidská obdoba choroby, Kreutzfeldt-Jakobova nemoc, si pak na britských ostrovech vyžádala nejvíce obětí loni, kdy jí zde podlehlo šestadvacet osob. Ačkoliv se šíření BSE ve Velké Británii, kde bylo v devadesátých letech zaznamenáno celkem 180 000 případů onemocnění, podle všeho podařilo zastavit, objevily se nové případy choroby s výjimkou Finska a Rakouska postupně ve všech zemích unie, naposledy dokonce ve Švédsku.

Ještě větší finanční ztráty může pro zemědělství jednotlivých členských států EU znamenat kulhavka a slintavka šířící se nyní Británií. Britové odhadují, že zákaz exportu živých zvířat, masa, masných a mléčných výrobků, který minulý týden vyhlásila unie, je bude každý týden stát nejméně padesát miliónů liber. Britští chovatelé vyváželi v uplynulých letech na starý kontinent hlavně ovce a vepře. Poslední dodávky začali nyní pečlivě zkoumat hlavně Nizozemci a Belgičané. Jen v zemi větrných mlýnů bylo v uplynulých dnech poraženo na pět tisíc ovcí, prasat, krav, ale také vysoké dovezené z Británie.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info