V Evropě se objevila závadná rybí moučka

Čtyři evropské země, Německo, Dánsko, Rumunsko a Polsko, ve středu oznámily, že zaznamenaly případy, kdy byla v některých chovech v krmné směsi objevena některá antibiotika, která mohou omezit u lidí tvorbu krve.

"Podle zjištění veterinářů bylo kontaminováno několik tun krmiva, které se dostalo prostřednictvím potravinového řetězce i k lidem," uvedla včera agentura Reuters.

Německé úřady zabavily nebezpečný materiál na blíže neurčené chovné farmě. V ostatních zemích pouze vyšetřují podezření, zda se nedostala do krmiva.

"Předpokládáme, že někteří němečtí chovatelé vepřů a drůbeže obdrželi krmnou směs, jejíž část byla předtím zabavena na jedné z farem," sdělil mluvčí zemské vlády Dolní Sasko.

Podle ministerstva zemědělství této spolkové země odebíraly krmivo také některé firmy v České republice a Rakousku. Dolnosaské ministerstvo všechny postižené společnosti požádalo, aby krmivo nepoužívaly.

Německé úřady uvedly již v pondělí, že vyšetřují podezřelou zásilku součásti krmné směsi ze sousedního Nizozemska. Ta byla podle pozdějšího zjištění kontaminována chloramphenicolem, tedy antibiotikem, které se užívá k léčbě prudce nakažlivých onemocnění, jako je anthrax nebo tyfus.

Užití antibiotik je v podobných případech přísně zakázáno. Podle odborníků totiž v takovém případě hrozí vážné nebezpečí vzniku latentní formy anémie. Německé úřady uvedly, že kontaminovaná zásilka mořských garnátů, kteří byli dovezeni do Nizozemska z Dálného východu, se stala součástí 188 tun rybí moučky, které byly posléze dopraveny na farmy v Dolním Sasku.

"Tyto ingredience byly poslány šesti producentům krmiva v Německu a také dalším třem společnostem, v Dánsku, Polsku a Rumunsku," uvedl oficiální zdroj ze spolkového ministerstva zemědělství.

Jeden z největších producentů krmiva v Dánsku připustil, že pravděpodobně zakoupil kontaminovanou součást krmiva.

Tuny tohoto krmiva se dostaly k farmářům. Zvířata pravděpodobně nakažené krmivo již pozřela.

"Čtyři tuny krmiva už musely být na cestě k farmářům," připustil Hans Erik Bylling z firmy Aller, která se zabývá produkcí zvířecího krmiva.

Přesto se domnívá, že není důvod k velké panice. "Zatím není důvod k velkému vzrušení," řekl pro Reuters. "Brzy budeme vědět, zda byla zvířata nakažena."

Mluvčí chovatelské sekce dánského ministerstva pro zemědělství, rybářství a potraviny agenturám sdělil, že zatím neexistuje důkaz o tom, že se nakažené krmivo dostalo k dánským chovatelům.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info