V Rusku nadále klesá produkce krmných obilovin

Agrární noviny 9.6.1998

V Rusku nadále klesá produkce krmných obilovin

Ruští zemedelci bijí na poplach v souvislosti s údajnou špatnou situací na trhu s obilovinami.

Na ruském trhu s obilím zavládla "katastrofická situace", prohlásil v minulých dnech šéf Unie ruských pestitelu a prodejcu obilovin Arkadij Zlocevskij. Podle jeho slov je predevším komplikovaná situace se sušenými obilovinami, které se spotrebovávají na krmivo. Tento stav zpusobila skutecnost, že obiloviny se méne využívají ke krmení vzhledem k pretrvávajícímu trendu poklesu pocetnosti stád dobytka, rekl Zlocevskij.

Ministr zemedelství Viktor Semjonov nicméne tato tvrzení odmítá. "Situace není tak tragická, jak se jí pokoušejí lícit nekterí zástupci zemedelcu," ujistil ruskou verejnost.

Podíl na snížení produkce krmných obilovin má však paradoxne podle Zlocevského také vládní program, jehož cílem je dosažení potravinové sobestacnosti Ruska. Ten zvýhodnuje zemedelce, jež se soustredují na produkci potravin. Tradicní pestitelé krmných odrud se tak údajne dostávají do težké situace. Podle Zlocevského tak výroba krmných obilovin poklesla za poslední dva roky o devet miliónu tun a v lonském roce cinila 40,2 miliónu tun.

Situace požaduje posílení role státu na trhu s obilovinami, tvrdí proto Zlocevskij. Cílem vlády by pritom melo být práve zvýšení produkce krmných obilovin. Tento krok by mel být doprovázen rozšírením výhod pro drobné zemedelce, kterí jsou hlavními odberateli krmných obilovin. Unie z tohoto duvodu pripravila balík opatrení na podporu zemedelcu, jež zahrnuje napríklad návrh na vypracování mechanismu úverování farmáru a systém podpory domácích chovatelu drubeže, vcetne zvýšeného danového zatížení pro dovozce drubeže ze zahranicí. Tato opatrení prispejí ke zvýšení produkce drubežího masa na 1,2 miliónu tun rocne a dodatecný zisk pro federální rozpocet by mel cinit dve miliardy rublu, konstatuje Zlocevskij.

Podle nej patrí Rusko mezi nejslibnejší trhy s obilovinami, které jsou schopny mohutného exportu na svetový trh. Ten je nyní prakticky rozdelen mezi malé farmárské spolecnosti ze Spojených státu, Kanady, Argentiny, Austrálie a Evropské unie. Zlocevskij dodal, že rocní vývoz Ruska na svetové trhy obilovin ciní dve procenta jeho objemu, zatímco USA pokrývají 40 procent. Podle jeho slov malý podíl Ruska na svetových trzích s obilovinami je prímým dusledkem nedokonalé ruské infrastruktury a skutecnosti, že ruské námorní prístavy jsou schopny rocne prepravit maximálne pet miliónu tun obilovin. Kapacita ruských pestitelu obilovin pritom údajne umožnuje export minimálne deseti miliónu tun.

V roce 1997 Rusko vyprodukovalo 88,5 miliónu tun obilovin (69,3 miliónu tun v roce 1996) a exportovalo pritom 3,1 miliónu tun (1,2 miliónu tun v roce 1996).

Sergej Leontejev, dopisovatel AN, Moskva

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info