Válka se Slovenskem o maso zničí mnohé české farmáře

Slovensko přijme české vepřové a drůbeží maso jen pokud zvířata nebyla krmena masokostní moučkou a hormony. To znamená, že se prakticky zastavuje dovoz z Česka. Řezníci se zlobí, že za to může Fenclův úřad.

Vepřové a drůbeží maso se bude moci na Slovensko vyvážet jen se speciálním certifikátem. Ten má osvědčit, že zvířatům nebylo podáváno krmivo, obsahující růstové hormony a masokostní moučku ze zdechlin. Vyplývá to z pondělního jednání české a slovenské veterinární správy. "Na Slovensku je zakázáno používání hormonů, takže veterináři to rozšiřují i na dovozce," řekl zdroj blízký státní veterinární správě. "A k zákazu masokostních mouček pro prasata a drůbež se na Slovensku přistoupí v nejbližších dnech, totéž tedy už od nynějška vyžadují od nás," dodal.

"Je to vlastně ostrá masová válka, hrozí mi krach," tvrdí chovatel Josef Nováček ze Zlínska, který je na vývozu svých prasat na Slovensko existenčně závislý. Na podobné opatření totiž čeští výrobci nejsou připraveni. Krmné směsi pro prasata a drůbež zatím masokostní moučky obsahují, takže prakticky je vývoz téměř veškerého masa zakázán. Firmy jsou zděšené, protože ze dne na den řadě z nich hrozí desetimiliónové ztráty a některým i likvidace.

Řezníci říkají, že problém vytvořilo uměle ministerstvo zemědělství. "Je to unáhlený krok, vždyť takhle proti Slovensku žádný jiný stát nepostupoval," řekl majitel jatek z jižních Čech, který si přál zůstat v anonymitě. "Někdo na ministerstvu zemědělství sledoval zákazem slovenského dovozu zvýšení ceny jatečných býků a krav od domácích výrobců. S vaničkou se ale vylilo i dítě, takže teď to odnesou všichni," dodal Jihočech. Představitelé největšího vývozce masa a jatečných zvířat firmy Animalco tvrdí, že největší dopad to bude mít na zpracovatele masa. "Ti mnohokrát obchodují formou výměn, tedy dovážejí zboží za vyvážené výrobky," řekl ředitel společnosti Bohumil Říha. To podle něj skončilo.

Jeden z největších prodejců vepřového odbytové družstvo Agropork vyvážel na Slovensko týdně dva kamiony masa. "Máme obavy, že se nám vepři začnou hromadit," řekl mluvčí Jaroslav Míl s tím, že uplatnit maso na domácím trhu bude jen velmi složité.

Slovenský zákaz způsobí podle řezníků ještě jednu pohromu. Výrobci tvrdí, že přechod na krmné směsi bez laciné masokostní moučky způsobí prudký růst cen masa, a tak čeští výrobci nebudou konkurenceschopní.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info