Výrobce medu: Za letošní zimu v ČR uhynula asi polovina včelstev
17.04.2023 | ceskenoviny.cz
Za letošní zimu v Česku uhynula asi polovina včelstev, tedy 300.000. Vyplývá to z odhadu společnosti Medokomerc, která je jednou z největších firem v ČR specializujících se na výkup medu a jeho následný prodej. K podobnému úhynu podle ní naposledy došlo v letech 2019 a 2020. Loni nepřežilo přibližně 35 procent včelstev v závislosti na lokalitě, uvedla firma. Za letošním úbytkem podle ní stál především teplejší přechod mezi podzimem a zimou, který vedl k vyššímu výskytu roztočů způsobujících například nemoc varroázu.
"Krátká a teplá zima znamenala vyšší aktivitu parazitů a roztočů, kterou se nepodařilo tak výrazně regulovat léčebnými postupy jako v předchozím roce," řekl ČTK zástupce společnosti Milan Špaček. Pokud v následujících měsících nedojde k extrémním teplotním výkyvům, snůška českého medu by podle něj měla dopadnout dobře. Tuzemští výrobci v Česku podle Špačka dlouhodobě nedokážou pokrýt poptávku, a tak se med často dováží ze zahraničí. V případě lesního medu je to například Španělsko či Argentina, uvedl již dříve.
Produkce medu v Česku podle Špačka v předešlých letech klesala. Mohly za to především problémy spojené s koronavirovou pandemií a úbytek řepky olejky, produkce mírně stoupla až loni, uvedl. "V posledních letech má významný vliv na množství řepkového nektaru volba hybridů řepky, v jehož případě zemědělci nehledí na nektarodárnost, ale na výnos. Mnoho z pěstovaných hybridů řepky tak tvoří příliš málo nektaru, což negativně ovlivňuje včelí produkci," řekl.
Podíl včelstev bez roztoče, který u včel způsobuje nemoc varroázu, letos podle Státní veterinární správy (SVS) meziročně klesl o 22 procent na 17 procent. Tento podíl klesá již druhým rokem, uvedla SVS. Nemoc v kombinaci s dalšími faktory, jako je nedostatečná výživa, virózy nebo nízká úroveň zoohygieny, může vést až k úhynu včelstev.
Řešit úhyn včelstev mechanickým opylováním, které se předloni podle Špačka testovalo v Izraeli, není vhodné, řekl. "Mechanické opylování není budoucností. Včely jsou totiž nenahraditelné. Jako jediné produkují med a jsou významnými opylovači, bez kterých by příroda nemohla existovat," dodal.
Podle Českého statistického úřadu bylo loni v ČR 654.000 včelstev. Vyprodukovalo se 7771 tun medu. Proti roku 2021, kdy včelaři vyprodukovali 6068 tun, je to nárůst o téměř 28 procent.
Další články v kategorii Venkov
- Stát dotuje biodiverzitu, ale hmyz by nechal posekat (25.09.2023)
- Podzim v lese. Sezona hřibů smrkových končí, nastupují muchomůrky, tvrdí houbař (25.09.2023)
- Ministr Hladík: Jde nám o budoucnost i lepší životní prostředí Ústeckého kraje. Program Spravedlivá transformace pomáhá modernizaci regionu (22.09.2023)
- Ornitologové pozorovali na Moravě v uplynulých dnech tři vzácné ptačí druhy (21.09.2023)
- V říčce Bystřici na Vysočině byl potvrzen račí mor (21.09.2023)
- Do Evropy pronikli invazivní ohniví mravenci. Kvůli oteplování by mohli ovládnout čtvrtinu kontinentu (19.09.2023)
- Vlci jsou potenciálním nebezpečím i pro lidi, prohlásila šéfka Evropské komise. Jak to víte, ptají se vědci a ochránci přírody (18.09.2023)
- Vlci se vracejí do Brd. Tamní prostředí by jim mohlo svědčit (15.09.2023)
- Jihlavská střední škola rozšířila včelnici, jako jediná v kraji učí obor včelař (15.09.2023)
- Miroslav Bobek: Převrat v Gabonu: Hrozba pro ráj goril a slonů (13.09.2023)