Výrobci ručí za své masokostní moučky

Evropou se stále šíří strach z choroby BSE. "V České republice se však dosud žádný případ nemoci šílených krav nevyskytl," řekl tiskový mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Riziko onemocnění je velmi nízké. Masokostní moučka jako možná příčina choroby zvířat se do Česka od roku 1990 nedovážela. "Normy bezpečné výroby dodržujeme od šedesátých let," řekl Václav Jordán, předseda Sdružení kafilérií České republiky. "Vylučujeme šíření BSE prostřednictvím tuzemské masokostní moučky," uvedl Jordán.

Evropská unie v tomto týdnu o dalšího půl roku prodloužila zákaz krmit masokostní moučkou veškerá hospodářská zvířata a drůbež. Zákaz se ale vztahuje jen na země patnáctky. V Česku se jimi krmí dál.

Moučku nahradila v unii krmiva rostlinného původu. "Nikdo neví, jaké důsledky na lidské zdraví bude mít za 10 nebo 15 let náhrada přírodních přirozených sterilních aminokyselin z masokostní moučky rostlinnými a syntetickými výrobky. Víme, že tyto umělé aminokyseliny vznikají fermentací geneticky modifikovaných mikroorganismů nebo chemicky. To se může projevit na lidském zdraví," uvedl Jordán. Chemici z ústavu Biofaktory Praha nehodnotí náhradu moučky sójou negativně. Jeden z nich, který si nepřál být jmenován, však řekl: "Masokostní moučka je tím nejlepším, co se již desítky let prasatům přidává do krmiva. Totéž nemohu říci o přídavcích umělých aminokyselin do rostlinného krmiva." Drůbežářský závod v Libuši přestal přidávat hovězí maso do drůbežích masných výrobků a uzenin. "Ve výrobcích není ani gram hovězího," řekl generální ředitel Pavel Kotaška. "Uvádíme to na obalu výrobků," sdělil. Výkrmy brojlerů uvažují o tom, že moučku nahradí sójou. "Prodlouží se doba výkrmu a maso bude o něco dražší," uvedl jeden z chovatelů.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info