Využití Internetu jako zdroj konkurenční výhody

Internet as a source of cometetive adventage

Autoři: Jan Jarolímek, Jiří Vaněk

Abstrakt v češtině:

Na PEF ČZU je vyvíjen a provozován agrární WWW portál AGRIS. Navržené řešení se dnes ukazuje v plném souladu se závěry lisabonského summitu Evropské unie kde byl definován jako klíčový faktor růstu ekonomiky výzkum v oblasti Internetu a špičkových informačních technologií.

Rozsah a zaměření systému AGRIS již v současné době překračuje rámec běžného informačního systému, respektive klasických WWW stránek, a posouvá jej do role skutečného WWW portálu tak, jak je definován například v rámci koncepce MZe pro informační a poradenský systém. Právě integrace informací v rámci specializovaných informačních serverů - portálů je strategickým cílem řady špičkových řešení ve světě.

Abstrakt v angličtině:

There has been developed and launched an agrarian WWW portal AGRIS at the Czech Agricultural University. The designed solution is now fully conformable with the European Community summit findings in Lisboa, where it has been proclaimed to be a key element of economical growth, research in the Internet sphere and top information technology.

The range and bearing of the AGRIS system nowadays goes over a common information system or classic web pages. It assumes the real shape of the WWW portal in a way, described in terms of the concept for information and advisory system of the Department Of Agriculture. It is such integration of information within specialized servers and portals which outlines the strategic target of the top world solutions.

Klíčová slova:

Internet, WWW, portál, informatika, poradenství, vzdělávání, obchod, zemědělství, potravinářství, lesnictví

Keywords:

Internet, WWW, portal, informatics, counselling, education, business, agriculture, food processing, forestry

Úvod:

Závěry lisabonského summitu Evropské unie definovaly jako klíčový faktor růstu ekonomiky zemí Evropské unie výzkum v oblasti Internetu a špičkových informačních technologií. Stejně tak zde byla zdůrazněna úloha investic do vzdělání v této oblasti, jako jedné z nejlepších investic do budoucnosti. Jedná se o poněkud opožděnou reakci na reálný a dlouhodobý růst USA, podložený právě investicemi do vědy, vzdělávání a nových informačních technologií. Výsledek je dnes již zcela běžně označován jako “nová ekonomika” (J. D. Sachs, Harward univerzity) nebo také “digitální ekonomika” (D. Tapscott, Alliance for Converging Technologies).

V rámci poradenské činnosti a řešení vědeckých záměrů je na PEF ČZU vyvíjen a plně provozován agrární WWW portál AGRIS. Uvedené řešení se dnes ukazuje v plném souladu s výše uvedenými závěry. To také dokládá ocenění na letošním agrosalonu Země živitelka - Zlatý klas, který byl portálu AGRIS udělen za progresivní zavádění nových technologií do praxe a přínos pro české zemědělství. Potěšující v této souvislosti je, že vývoj systému byl zahájen již v polovině minulého roku a nová verze systému byla uváděna do plného provozu právě v době konání summitu EU v Lisabonu.

Rozsah a zaměření systému AGRIS již v současné době překračuje rámec běžného informačního systému, respektive klasických WWW stránek, a posouvá jej do role skutečného WWW portálu tak, jak je definován například v rámci koncepce MZe pro informační a poradenský systém. Právě integrace informací v rámci specializovaných informačních serverů - portálů je strategickým cílem řady špičkových řešení ve světě, např. budování WWW portálu Reuters, který by měl být spuštěn ve třetím čtvrtletí tohoto roku (M.. Radigan, divize Reuters Personal Finance).

Cíle a metody:

Cílem tohoto projektu je vytvořit pro potřeby agrárního sektoru specializovaný WWW portál (AGRIS), který zabezpečí zvýšení konkurenceschopnosti zemědělských a potravinářských firem vzhledem k připravovanému vstupu do evropských struktur. To by mělo být zabezpečeno především:

a) jednotným přístupem k informacím z oblasti zemědělství, lesnictví a potravinářství, zpracováním informací ze všech dostupných zdrojů informací (Česká republika, Evropská unie, svět) do jednotné podoby a umožnění jednotného přístupu prostřednictvím Internetu

b) analýzou nedostupných informací potřebných pro vstup a samotné členství v EU a přizpůsobením se jejím statistickým a informačním standardům

c) sběrem, zpracováním a prezentací dat v agrárním sektoru v rámci dohody s Ministerstvem zemědělství, Českým statistickým úřadem, Ústavem zemědělských a potravinářských informací a dalšími zainteresovanými organizacemi.

d) Zaváděním výsledků vědecko-výzkumné činnosti České zemědělské univerzity a dalších výzkumných pracovišť do praxe

Realizace projektu na akademické úrovni umožňuje současným pedagogům a studentům přístup k nejnovějším informacím včetně jejich aktivního zapojení do realizace projektu.

Celý systém je vytvářen v rámci jednotné koncepce informatiky MZe ČR a zároveň by měl být nepřetržitě přizpůsobován potřebám vyplývajícím z předvstupních jednání s EU. Využití tohoto systému by mělo usnadnit vstup České republiky do Evropské unie v oblasti zemědělství a potravinářství.

Výsledky výzkumu pracovníků Poradenského a informačního centra, Katedry informačních technologií a Střediska informačních služeb PEF jsou porovnávány s nejnověji publikovanými závěry v odborné literatuře a jsou průběžně aplikovány do činnosti WWW portálu AGRIS. Ten je koncipován jako pilotní projekt k ověření výsledků výzkumu v praxi s možností následné aplikace v dalších oblastech.

Výsledky:

Předpokládané výsledky projektu jsou koncipovány do čtyřech základních bloků informací a služeb:

· informační služby - jednosměrný tok informací od provozovatele systému k jeho uživatelům, kteří jej využívají pro vlastní poznání. Samoobslužný přístup uživatele k informacím. Zpřístupnění maximálního množství informací z vnitřních a vnějších zdrojů. Důraz je kladen na aktuálnost zpřístupněných informací a tvorbu časových řad. Tento blok zahrnuje několik typů dat a informací, každý z typů má specifické nároky na zveřejnění - aktuálnost, rozsah, grafické zpracování apod.

Typ dat a informací:

- číselný - ceny, výměry, stavy, finance, objemy apod.

- zpravodajský - textové informace, aktuálnost

- dokumenty - oficiální dokumenty a formuláře

- odborný

- vědecký

· poradenství - funguje pro typ informací a služeb pro který není vhodný samoobslužný přístup uživatele, případně pro ty uživatele, kteří samoobslužný přístup k informacím z jakéhokoliv důvodu neakceptují. Na základě potřeby konkrétního uživatele a jeho aktivního vstupu do systému (zadání požadavku) jsou provozovatelem řešeny konkrétní požadavky - individuální, případně i hromadný přístup. Tým pracovníků zabezpečující toto službu musí být schopen zabezpečit velmi širokou problematiku za přiměřenou dobu. Tomu musí odpovídat komunikační a organizační zajištění, umožňující práci jednotlivců bez závislosti na místě a čase (tzv. virtuální tým).

Možnost využití prostředků na bázi expertních systémů pro individuální potřeby jednotlivých uživatelů systému. Tento princip zefektivňuje využití těchto prostředků, mnohdy velmi náročných, pro širokou veřejnost.

· vzdělávací - tok informací od provozovatele k uživatelům, kteří je využívají k vlastnímu vzdělání, nutný je aktivní přístup uživatelů k systému.

· zprostředkovací - provozovatel vytváří pouze technologické prostředí pro vzájemnou výměnu informací mezi uživateli systému, uživatelé systému na principu jednoduchého přístupu mají možnost zadávat a čerpat informace např. z oblasti obchodu, služeb, turistiky, využití prostředků, personalistiky, apod.

Pro zpracování záměrů projektu WWW portálu AGRIS bylo stanoveno období 3 let, v prvním roce činnosti jsou stanovené cíle v oblasti technické i obsahové naplněny.

Diskuse:

Navrhované cíle a postupy v projektu WWW portálu AGRIS v současné době lze těžko porovnávat s praktickými zkušenostmi v jiných projektech, jelikož tato oblast je i v nejvyspělejších zemích řešena teprve nyní, scházejí tedy dlouhodobější a především ověřené zkušenosti. Jedinou cestou zůstává průběžné porovnávání aktuálních poznatků publikovaných v odborných časopisech a především v Internetu.

Jedna z priorit při budování portálu je sjednocení informačních zdrojů a zjednodušení přístupu k informacím. To je v souladu např. s tvrzením Haeckela a Nolana, kteří uvádějí “IQ firmy je dáno tím, do jaké míry její informační infrastruktura dokáže propojovat, sdílet a strukturovat informace. Izolované aplikace a data, byť sebedokonalejší, nedávají vzniknout funkčnímu chování firmy”. Pojem firma je uveden v rámci problematiky řešené autory, tento pojem lze nahradit společností, skupinou, státem, apod. Lze předpokládat, že výše zmiňované principy budou platit i zde.

Samostatnou diskusi lze v této souvislosti vést ve vztahu k “papírovým” způsobům přenosu informací, které ze své podstaty nemají téměř šanci splnit, žádnou z výše jmenovaných podmínek.

Další diskutovanou oblastí je vztah informatiky a poradenství. V rámci řešení AGRISu je zastáván princip vytvoření rozsáhlé datové a informační základny, která v první řadě slouží přímo samotným koncovým uživatelům. Poradenská činnost pak slouží pro řešení specifických problémů a individuálních požadavků. V literatuře je uváděno, že samoobslužný přístup k databázím může ušetřit až 90 procent administrativní práce, rozumějme práce poradců, kteří se zabývali rutinními činnostmi a již jim nezbýval čas na vlastní poradenskou činnost. Z tohoto pohledu pak není informatika pouze nástrojem v rukou poradců, ale je významným zásahem do jejich činnosti, který jim dává prostor pro řešení specifických požadavků klientů.

Značná část informací zpřístupňovaná prostřednictvím WWW portálu AGRIS pochází z Ministerstva zemědělství a jím řízených organizací. V některých případech je ovšem při získávání informací u odpovědných pracovníků zjišťováno nepochopení oblasti elektronické prezentace informací a Internetu. V souvislosti se současným zákonem o přístupu k informacím je jistě zajímavá vize Billa Gatese o vztahu státu, občanů a informací.

· Vláda a státní správa může využít Web k vytvoření jednotného rozhraní pro veřejnost, čímž skryje složitost vnitřního uspořádání jednotlivých úřadů a výrazně zlepší služby občanům.

· Občané, kteří se již seznámili s možnostmi Webu, nebudou nadále akceptovat nekvalitní práci státní a veřejné správy. Veřejné informační kiosky budou poskytovat informační služby těm lidem, kteří nemají přístup k Internetu.

· Státní správa by měla publikovat všechny dokumenty na Webu, zatímco tištěné dokumenty by se měly publikovat jen výjimečně.

Literatura:

1. Dertouzos, M.: What Will Be?. Harper Collins, 1997

2. Vaněk, J., Jarolímek, J.: AGRIS - agrární informační systém, Konference Agrární perspektivy VIII, Praha, 1999

3. Jarolímek, J., Vaněk, J., Kubata K., Šilerová, E., Hradecký, O.: AGRIS - agrární informační systém pro podnikání a vzdělávání, Konference Využití informačních technologií při budování konkurenční výhody, Praha, 1999

4. Gates, B.: Business @ the Speed of Thought. Warner Books,1999

5. Haeckel, S., Nolan. L.: Managing by Wire: Using IT to Transform a Business, 1999

6. Rolls, M., Slavík, M., Miller, I.: Informační systémy v českém zemědělství, 2000

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info