Výzva k regulaci populace medvědů hnědých v zajetí
06.04.2001 | MZe ČR
Ústřední komise pro ochranu zvířat vyzývá všechny chovatele medvědů hnědých (Ursus arctos), aby zabránili porodům mláďat; medvědy proto drželi buď odděleně podle pohlaví, nebo je sterilizovali. Jen tak lze zabránit tomu, aby se tyto šelmy dostávaly do rukou neodborníků (např. bohatých podnikatelů), ale i do různých zvěřinců, cirkusů a jiných nevyhovujících podmínek, případně byly utráceny. Obracíme se na zřizovatele a ředitele zoologických zahrad, kteří by zvláště měli dbát na to, aby množili přednostně takové druhy, pro něž mohou zajistit odpovídající podmínky v dalších obdobných chovatelských zařízeních. Především pak apelujeme na milovníky zvířat z řad ochranářských organizací a organizací bránících zájmy zvířat, ale i na představitele měst a obcí, aby odchovy mláďat nepodporovali a aby ani nezřizovali zařízení, která by chov umožňovala.
Medvědi hnědí jsou původním evropským druhem, proto jsou schopni přežívat i v relativně nekvalitním zařízení, protože jim neubližuje středoevropské klima. Zároveň jsou všežraví, a proto poměrně nenároční na potravu. Není pak neobvyklé, že v zajetí žijí i 30 let, a právě proto nelze odchovaná mláďata umístit, neboť kapacity stávajících zařízení, z nichž řadu je nutno přestavět, jsou již dnes naplněny.
Obdobně doporučujeme uvážlivě přistupovat ke zřizování zařízení a regulovat chov i ostatních velkých šelem.
Žádáme všechny čtenáře této výzvy - nechovatele, kterým je znám nějaký chov medvědů, případně jiných velkých šelem, aby chovatele s obsahem výzvy seznámili.
Další články v kategorii Venkov
- Španělské ovce merino dobyly svět, teď bojují o návrat své slávy (19.02.2026)
- Veterináři ve Zlínském kraji letos evidují tři případy katarální horečky ovcí (18.02.2026)
- Smraďoši krásně pokvetou a odpudí škůdce. Předpěstujte si je včas (18.02.2026)
- Hnojivo pro zeleninu za hubičku? Ocet a vaječné skořápky (18.02.2026)
- V Ivančicích fungoval neevidovaný velkochov slepic, odhalili veterináři (18.02.2026)
- Invazní ozdobnice se šíří ze zahrad do přírody (16.02.2026)
- Pokud přikrmujete vodní ptáky, tak nezapomeňte na následující pravidla (16.02.2026)
- V pražské zoo se potvrdila ptačí chřipka (12.02.2026)
- Koalice se začala zabývat ochranou zvířat. Podle Pospíšila z TOP09 nestačí pouze zpřísnění trestů (11.02.2026)
- Veterináři varují: Ptačí chřipka je na vzestupu, buďte obezřetní (11.02.2026)

Tweet



