Za jarem do trojské botanické zahrady

Ani v zimních měsících nezůstává pražská botanická zahrada v Troji uzavřena pro veřejnost. Probíhá zde řada odborných přednášek, pravidelně se schází dětský kroužek. Blíží se i termín zahájení letošní sezony, který je určen na 1. dubna.

Pražská botanická zahrada byla založena v roce 1968. Plány na její vybudování však vznikly již za první republiky. Umístění zahrady v Trojské kotlině jí dalo do vínku zajímavě členitý terén s mnoha výhledy na Prahu, Trojský zámek a Stromovku. Výhodou je také relativní blízkost centra města. Na zahradě se můžete seznámit svíce než 3.000 druhů okrasných odrůd rostlin. Expozice procházejí postupnými úpravami, které doplňují a zhodnocují stávající výsadby. K novým expozicím patří např. vřesoviště s nápadně barevnými vřesy, vřesovci a dalšími vřesovištními rostlinami a expozice flóry Turecka, Středomoří a velkokvětých kosatců.

Co návštěvník v nových expozicích uvidí

V úvodní expozici budou směrem do svahu pokračovat parkové výsadby s velkými travnatými plochami a záhonem trvalek a skupinami ozdobných keřů a stromů, z nichž asi nejvíce budou zastoupeny sortimenty šeříků a jírovců. V suchém údolí pod dnešní Dendroškolkou jsou již dnes připraveny fytogeografické expozice Severní Ameriky. Asi nejzajímavější je vysokostébelná a nízkostébelná americká prérie, plná pestrobarevných bylin a trav kvetoucích převážně na sklonku léta, které budou vysázeny tak, aby se strukturou porostu i celkovým vzhledem co nejvíce podobaly přirozeným porostům amerického středozápadu. Na prérii navazuje záhon amerických trvalek a arboretum severoamerických dřevin. Další geografická expozice představí flóru Střední Asie, Himálaje a Číny. Zpřístupněna veřejnosti bude i větší část zásobní zahrady. Návštěvníci si tak budou moci prohlédnout jak expozici zimovzdorných kaktusů, tak i20 let starých jehličnanů, původních matečnic. Atrakcí je Pivoňková louka se sortimentem vzácných dřevitých pivoněk, bylinných pivoněk a magnolií. Aby louka kvetla po celý rok, je doplněna hortenziemi, narcisy a ocúny. Zpřístupněna bude také expozice hajních rostlin a stálezelených dřevin, která je největší v Čechách. Dělicí čáru mezi nepřístupnou a přístupnou částí zahrady by měl tvořit originálně architektonicky řešený cibulový skleník. Vněm budou vystaveny unikátní rostliny pocházející z expedičních sběrů v Turecku a Středomoří a také rostliny původem z jižní Afriky a stepí a polopouští Severní Ameriky. Největší investicí v historii botanické zahrady je tropický skleník Fata Morgána. Moderně pojatý tropický skleník, který zatím v Praze chybí, bude po dostavění pro velkou část návštěvníků nejatraktivnější částí zahrady. Skleník má být členěn na tři části - vlhký tropický prales, savanu se xerofyty a sukulenty a chladný tropický skleník se společenstvy subtropických a tropických horských pásem.

Botanická zahrada pro malé i velké

Není možné zapomenout ani na řadu akcí pro veřejnost, kterými botanická zahrada zpříjemňuje a obohacuje pobyt ve svém areálu. V zimě, kdy je jinak zahrada zavřená, se pořádá pravidelný cyklus přednášek a akcí pro návštěvníky. Tak například 16. března v10.30 se uskuteční prohlídka naučné stezky s průvodcem a 23. března proběhne seminář O vrbách a pletení pomlázek. Během sezony je možné zhlédnout řadu cestopisných výstav, výstav fotografií, průběžné výstavy soch nebo výstavy přírodnin pro nevidomé. Botanická zahrada se také ve spolupráci s Psychiatrickou léčebnou v Bohnicích zapojuje do podzimních "Týdnů duševního zdraví". Během nich bývalí či současní pacienti vystavují své obrazy a mají i možnost koncertně vystupovat. Nezapomíná se ani na děti -pravidelně jsou pořádány dětské soutěže. V botanické zahradě se také pravidelně schází dětský kroužek.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info