Za znojemským vínem... a krásami Národního parku Podyjí

Kdo by nechtěl prožít volné dny, na jejichž konci by si slastně zmožen mohl jen spokojeně povzdechnout: "To byl víkend jako korálek." Právě takového sebeuspokojení může dosáhnout návštěvník Znojemska. Ve dvou dnech tu lze podat fyzický výkon hodný špičkového sportovce, nebo líného turisty a protkat ho navíc lechtáním jazykových buněk tím nejlepším, co nabízejí jihomoravské vinice.

Spojení nenarušené přírody Národního parku Podyjí a památek královského města Znojma spolu s návštěvou vinic i ochutnávkou lahodného zlatavého moku láká na jih Moravy stále větší počet milovníků přírody či historie, stejně jako sportovní nadšence, rodinky s dětmi i vinařské labužníky. Pro ty, kteří se především s krásami přírody rádi seznamují po boku zkušeného odborníka, je pak určena cyklistická vyjížďka na zajímavá místa Podyjí, organizovaná tuto sobotu místní správou parku. (Viz Akce týdne.)

Na kole do Podyjí

Národní park Podyjí byl vyhlášen v červenci roku 1991. Počátek velkoplošné územní ochrany středního toku Dyje však spadá již do roku 1978, kdy byla na ploše 103 km2 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Podyjí. Její větší část byla tehdy součástí hraničního pásma, a proto byla turistům nepřístupná. Komunistickým režimem vydaný zákaz vstupu však zachoval značnou část území prakticky nedotčenou. NP Podyjí je rozlohou nejmenším národním parkem v Česku, rozkládá se na pouhých třiašedesáti kilometrech čtverečních a táhne se údolím Dyje od Znojma až k Vranovu nad Dyjí při hranici se sousedním Rakouskem. Na počátku roku 2000 byl navíc vyhlášen Národní park Thayatal i na pravém rakouském břehu Dyje.

Můžete se vydat na kole nebo pěšky po některém ze čtyř česko-rakouských cyklistických tematických okruhů, z nichž 27 km je vedeno Podyjím. K případnému přejezdu na rakouskou stranu parku si ovšem nesmíte doma zapomenout pas. Moravský břeh Dyje lze pak poznávat na osmačtyřiceti kilometrech nově vyznačených cest. Pěším návštevníkum se přímo v NP Podyjí nabízí celkem 76 km značených turistických tras. Ty jsou voleny tak, aby turisté mohli navštívit všechny přírodní zajímavosti parku.

Turistika nemá v Podyjí masový charakter, a tak se poutníci nemusejí obávat syndromu turistického davu. Spíše mohou očekávat romantické osamocení zpestřené setkáním s vyznavači klasické turistiky.

Šobes - malebná vinice

Příjemnou chvilku pro zastavení a obnovu sil nabízí především vinice Šobes, údajně nejpůvabnější, nejmalebnější a nejkvalitnější poloha pro pěstování vinné révy v tuzemsku, jenž je dokonce řazena mezi deset nejlepších v celé Evropě. Právě zde mohou milovníci vín, navlečení v tu chvíli do pestrobarevných cyklistických dresů či turistických pumpek, ochutnat přímo uprostřed vinohradu šest vzorků největšího zpracovatele révy na Znojemsku, firmy Znovín. Dvě z nabízených odrůd přitom vyrůstají přímo na svahu, kde znavený sportovec právě vychutnává konečný plod celoroční vinařské práce. Zlatavý mok v té chvíli chutná o to víc, že se k němu musíte dostat jen pomocí vlastní síly. Šobes je přístupný pouze pěšky nebo na kole z Hnanic či z Podmolí. Obsluha nabízející víno je ve vinohradu v dubnu a květnu pouze o víkendech od devíti ráno do šesti večer, od června do konce září pak každý den.

Historická vyhlídka

Zastavit se můžete i u dalších přírodních či historických zajímavostí. Jednou z nich je hojně vyhledávaná vyhlídka nad vzdutou hladinou Znojemské přehrady - Králův stolec. Podle pověsti odtud sledoval polský král Jan III. Sobieski v roce 1683 přechod vojsk přes Dyji, když táhl na pomoc Turky obležené Vídni. Roku 1892 tu byl vybudován dřevěný pavilón, který sloužil až do konce první světové války. Roku 1922 zřídil poblíž Spolek německých turistů ve spolupráci s českými turisty nový altán v jeho dnešní podobě.

Za pozornost stojí i soubor staveb nazvaný Devět mlýnů. První písemné zprávy o mlýnech na této lokalitě pochází z roku 1497. Historicky je prokázáno šest mlýnů. Další tři ležely níže po proudu a zřejmě v důsledku povodní byly pusté již v 16. století. Z šesti mlýnů přežily do nedávné doby čtyři. V padesátých letech byly násilně zlikvidovány. Z nich se zachovaly jezy, sklepy a někdy i zbytky náhonu a budov. Mezi ně patří Gruberův mlýn na rozcestí turistických cest pod Šobesem a Papírna na cestě na vyhlídku.

Sealsfieldův kámen

Cyklista plný sil si může trasu prodloužit, vydá-li se po zelené značce z Podmolí na dnes již národní kulturní památku Nový Hrádek. Zřícenina původně loveckého hradu byla založena v roce 1358 moravským markrabětem Janem Jindřichem, bratrem Karla IV. Areál zříceniny je tvořen dvěma hrady - starší stavbou s dvojitým oválným prstencem hradebních zdí a takzvaným předním hradem, který vznikal postupně od 15. století z původního předsunutého opevnění. Od třicetileté války hrad pustnul. Po 1. světové válce tu byla útulna Klubu českých turistů. Dnes patří zřícenina do správy Státního památkového ústavu, který zde zajišťuje průvodcovskou službu. Na plošině zříceniny je vyhlídka na Dyji mohutně meandrující kolem našeho Ostrohu a rakouského Umlaufu. Zřícenina je však pro veřejnost přístupná až od začátku května.

Znojmo

Vstupní branou do východní části Národního parku je královské město Znojmo. Přímo v něm a jeho blízkém okolí čekají na znaveného turistu další atrakce včetně toužebně očekávaných chladivých vinných sklepů. Možností ubytování nabízí okresní město řadu a to v nejrůznějších kategoriích od čtyřhvězdičkového hotelu až po klasický kemp. Parkovat je možné na dvou velkých parkovištích těsně u centra města na náměstí Svobody nebo na ulicích Horní a Dolní Česká. O víkendech se za parkování aut peníze nevybírají. Dvacetikorunu však musí zaplatit ten, kdo se chce autem dostat až přímo do historického centra města.

Nejznámější dominantou a symbolem města je osmdesát metrů vysoká Radniční věž z patnáctého století. Pohled z ochozu na město je skutečným zážitkem. Při dobré viditelnosti jsou vidět Pálavské vrchy a výjimečně i rakouské Alpy. To vše za pouhých dvacet korun: Kdo však má z výšek strach a miluje spíše tajemné šero, neopomene pravděpodobně prohlídku znojemského podzemí. Labyrint chodeb, rozkládající se pod celým středověkým městem, má zhruba třicet kilometrů a chodby často vedou i ve čtyřech poschodích nad sebou. Turistická trasa začíná v domě číslo 2 na Slepičím trhu a má délku necelého jednoho kilometru. Jak Radniční věž, tak i podzemí je ještě v dubnu otevřeno pouze od pondělí do soboty, vždy od devíti do šestnácti hodin, od května do září pak i v neděli.

Unikátem je pak národní kulturní památka Rotunda Panny Marie a Svaté Kateřiny s nástěnnými malbami představující galerii přemyslovských panovníků. Vzhledem k jedinečnosti díla je však vstup omezen podle aktuálních klimatických podmínek. Čtyřčlenná rodina bude navíc muset sáhnout poněkud hlouběji do kapsy. Vstupné je totiž devadesát korun.

Po prohlídce historických míst pak již jistě přijde vhod klidné spočinutí v příjemné restauraci, v případě Znojma pak ještě lépe ve vinném sklípku. Přestože jich samotné město nenabízí rozhodně tolik, kolik by vzhledem ke svému vinařskému potenciálu mohlo, dají se přímo v centru a jeho blízkém okolí, ale i v okolních obcích příjemná místa najít.

Kam na kvalitní víno i dobré jídlo

Vyhlášená je prohlídka klasického pískovcového sklepa s degustací vín a odborným výkladem. Tu nabízí Moravský sklípek v Šatově, vzdálený zhruba deset kilometrů od Znojma. Přímo nad sklepem je stylová restaurace s množstvím specialit, za teplého počasí lze sedět i na zahrádce pod pnoucí se vinnou révou. Prohlídku sklepa s degustací a odborným výkladem, stejně jako posezení přímo ve sklepě je potřeba dopředu domluvit na telefonním čísle 0624/232218.

Milovník zlatavého moku může v Moravském sklípku ochutnat až sedmdesát různých vín, cena za vzorek se pohybuje kolem deseti korun. V restauraci se pak dá posilnit jídly od vinařské topinky za 55 korun až po biftek na frankovce za necelých 200 korun. Nejlevnější sedmička vína vás tu přijde na 60 korun, za nejdražší

archivní láhev porostlou ušlechtilou plísní zaplatíte i tři tisíce. Domluvit lze i prohlídku dalšího zajímavého místa, vzdáleného jen pár set metrů odsud, Malovaného sklepa. Ten je evropskou raritou. Představuje totiž naivní umění jednorukého malíře, malované na pískovcových stěnách sklepa.

Vstupné činí 25 korun na osobu včetně jednoho vzorku vína. Otevřeno je od 9.00 do 18.00, vždy ale po dohodě s průvodcem Josefem Kučerou na tel. čísle 0624/221678. l

Olda Badin

olda.badin@seznam.cz

Jak se tam dostat:

Přímý vlak z Prahy jede pouze v pátek. Z Hlavního nádraží odjíždí v 13.13, ve Znojmě je v 17.44. S přestupem v Jihlavě se dá ještě odjet z Prahy v 17.25, příjezd do Znojma ve 22.04. Z Brna jezdí vlaky zhruba každou hodinu.

Autobusem se dá dostat v pátek z Prahy do Znojma ve 13.40 a 14.00 z Florence. Z Brna pak odjíždí spoje každou hodinu.

Nejpohodlnější vzhledem k nutnosti převážet kola však bude zřejmě doprava po vlastní ose, autem je to z Prahy nejrychlejší po dálnici D1 až ke sjezdu na Jihlavu a pak přes Moravské Budějovice do Znojma. Ze severu Moravy a Brna po dálnici z Olomouce přes Brno a pak dále ještě do Pohořelic po silnici pro motorová vozidla. Odtud pak již přímo do Znojma.

Akce týdne:

Cyklistickou projížďkou meandrujícím údolím Dyje si můžete zpestřit víkendovou návštěvu Znojma a jeho okolí. Petr Lazárek ze Správy NP Podyjí bude na všechny zájemce čekat v 9 h ráno

v sobotu 20. dubna na mostě pod hrází znojemské přehrady. Následuje skoro 30 km dlouhá kopcovitá trasa začínající na Kraví hoře, vřesovištěm k Devíti mlýnům, odtud přes vinici Šobes, přes vyhlídku Králův stolec a Hradiště zpátky do Znojma. Vzhledem k terénu je vhodnější horské nebo trekingové kolo.

Popis trasy od Jana Stráského na str. 7.

Atrakce kraje:

Vranovsko - oblíbená rekreační oblast leží 22 km západně od Znojma na hranicích s Rakouskem. Hlavním střediskem je Vranov nad Dyjí, vyhledávaný především pro nejrůznější možnosti rekreace od koupání, přes vodní sporty, turistiku, cykloturistiku, volejbal až po rybaření. To vše si můžete vychutnat ve zdravém prostředí, protože v širokém okolí není jediný průmyslový podnik a i zemědělství tu je pouze omezeně. Městečko leží v údolí řeky Dyje pod Vranovskou přehradou. Dominantou je zámek, zbudovaný na skalním ostrohu nad řekou. V obci je standardní obchodní síť, možnosti ubytování i stravování, zdravotní středisko, lékárna, autoopravny, benzínová pumpa, pošta, bankovní a další služby. Vranovská přehrada, nazývaná někdy českým Jadranem, je jednou z nejteplejších přehrad v republice.

Přehradní hráz je z náměstí vzdálena přibližně 1,5 km. K hrázi se v letní sezóně dostanete z náměstí autobusem. Koupání je možné na pláži přehrady (kam se lze dostat z hráze po novém mostě), ale i v dalších místech. Na pláži můžete využít i mohutný tobogán s bazénem. Na přehradě lze provozovat vodní sporty včetně windsurfingu.

Vranovský zámek je jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších barokních zámků v českých zemích. Kromě prohlídek historické expozice se na zámku konají koncerty, výstavy, divadelní představení a jiné kulturní akce. V poslední době se stal zámek známým rovněž natáčením filmu "Nesmrtelná teta" a dalších pohádek.

V blízkém okolí Vranovské přehrady pak lze ještě navštívit hrady Bítov či Uherčice. Bítov stojí asi dvanáct kilometrů od Vranova nad soutokem Želetavky a Dyje. Na hradě je velká expozice vycpaných zvířat, expozice strašidel určená pro děti a Zoologická zahrada barona Haase. Uherčice jsou přístupné během jejich rekonstrukce a návštěvník si tak může udělat obrázek o restaurátorských pracích. Jak Vranov nad Dyjí, tak Bítov i Uherčice byly letos zařazeny mezi národní kulturní památky.

Informace: Informační centrum Vranov nad Dyjí, Náměstí 47, tel/fax: 0624/296285, e-mail: ouvranovnd@volny.cz, hrady a zámky: www.pamatkybrno.cz

Kam s dětmi:

Možností koupání se v teplejších měsících nabízí hned několik, od Vranovské přehrady, přes Výrovickou až po, v letošním červnu, nově otevírané koupaliště s řadou vodních atrakcí včetně tobogánu, vodních hřibů či patnáctimetrové klouzačky v obci Únanov asi pět kilometrů vzdálené od Znojma. V chladnějších měsících jsou pak k dispozici městské lázně, v sobotu pro veřejnost otevřené od 11.00 do 18.00 hodin. Vstupné je 15 korun na hodinu.

V neděli 21. dubna můžete

navíc děti potěšit návštěvou Štukového sálu znojemské Besedy, kde ve tři hodiny odpoledne začíná pásmo krátkých maňáskových pohádek nazvané Pohádky od Cililinku. Vstupné činí

20 korun.

Tip na výlet:

Méně známou, zato unikátní

památkou je renesanční vodní mlýn ve Slupi. Mlýn, stojící na návsi vesničky vzdálené jen asi šestnáct kilometrů od Znojma, pochází z šestnáctého století. Technická památka leží na náhonu zvaném Mlýnská strouha, napájeném řekou Dyjí, který byl budován již od třináctého století. Součástí mlýna je mlýnice s funkčními stroji a pohonem čtyř vodních kol. Prohlídka je doplněna exponáty mlecí techniky.

Návštěvní doba: duben - říjen (denně mimo pondělí) od 9.00 do 17.00. Vstupné: plné 25 Kč, snížené 15 Kč

Kontakt: telefon: 0624/235370, www.technicalmuzeum.cz

Kam na jídlo:Znojemský vinný sklípek

(tajemný vchod do podzemí), Horní náměstí 19, Znojmo, tel.: 0624/261872

Křížový sklep (druhý největší křížový sklep na světě z let

1740 - 56), Znojmo - Přímětice,

tel.: 0624/225014

Na Věčnosti (restaurace, kavárna a galerie; bezmasá kuchyně, ze 3/4 nekuřácké prostředí), Velká Mikulášská 11, Znojmo, tel.: 0624/221814

Lesní restaurace Diana

(v létě zahrádka a koutek pro malé děti), Městský lesík,

tel.: 0624/223028

Italská restaurace (44 druhý pizzy, letní zahrádka), Horní Česká 16, tel.: 0624/260048

La Casa Navarra (300 druhý vín, mezinárodní kuchyně), Kovářská 10, tel.: 0624/266815

Modré sklepy (vinný restaurant), Nový Šaldorf,

tel.: 0624/243843

Sport a volný čas:

Kromě peších vycházek či cyklistických vyjížděk do okolí Znojma je možné si zasportovat i přímo ve městě. V létě je otevřeno městské venkovní koupaliště přímo v centru na náměstí Svobody, po celý rok pak na stejném místě i krytý pětadvacetimetrový bazén. Pro veřejnost je přístupný ve středu od 16.00 do 21.00 hodin, v sobotu pak od 11.00 do 18.00 hodin.

Informace: 0624/224401

Kromě toho lze ještě využít i několik tenisových kurtů v areálu Znojmo - Lesky. V sousedství je pak možné prohnat volejbalový míč na antukovém nebo beach-volejbalovém hřišti.

Informace: 0624/222015

Protáhnout tělo je možné i v tenisových halách se speciálním umělým povrchem a odklápěcí střechou na Suchohrdelské ulici. Kromě tenisu si tady můžete zahrát i fotbal či ostatní míčové hry.

Informace: 0624/226989

Milovníci squashe či kuželek si zase přijdou na své v zařízení Ronja na Dvořákově ulici 21.

Informace: 0624/221011

Zmoženi sportovními výkony si pak můžete odpočinout při sledování filmu v kině Svět na Havlíčkově ulici 7. V kině se lze i občerstvit v kavárně Žlutá ponorka a to třeba speciálními filmovými koktejly nebo si prohlédnout některou z právě probíhajících fotografických výstav.

Informace: 0624/224034, 261271, www.illusion.cz

Ubytování:

HHHH Hotel Prestige najdete v horní části města u hlavní silnice směrem na Jihlavu. Hotel byl v nedávné době nově zrekonstruován a částečně dostavěn. V současné době tak může kromě standardního ubytování a stravování v restauraci nabídnout i posezení ve stylové nonstop otevřené vinárně U Krále Jana, směnárnu, fitcentrum a v neposlední řadě i bazén.

Informace: Pražská 100, tel: 0624/224595, fax: 0624/246621, www.itvv.cz

Cena za dvoulůžkový pokoj: 1360 Kč

HHHH Hotel N Club se nachází v městské části Přímětice, kromě pokojů a apartmánů nabízí hotelovou restauraci, snack bar, salonky, zahradní restauraci, vinárnu, vinotéku, půjčovnu kol, na objednávku tenisové kurty či cyklistiku s průvodcem.

Informace: Přímětice 62, tel: 0624/241672, fax: 0624/241704, e-mail: hoteln@cbox.cz, www.hoteln.cz

Cena dvoulůžkového pokoje včetně snídaně: 1080 Kč

HHH Hotel Dukla leží ve spodní části města u výpadovky k hraničnímu přechodu Hatě.

Informace: Holandská 5, tel: 0624/227320, fax: 0624/227322

Cena dvoulůžkového pokoje: 600 Kč

Camping-pension Suchý najdete ve vesničce Havraníky asi 9 km vzdálené od Znojma na hranici NP Podyjí. Nabízí jak možnost stanování, tak parkování pro campingové vozy i ubytování v chatkách či srubech s koupelnou a WC. V areálu je možnost celodenního stravování. Pro větší skupinky lze zajistit i návštěvu vinného sklepa s degustací.

Informace: Restaurace Hostan Havraníky, tel/fax: 0624/232688, http://camp-havraniky.webpark.cz

Cena lůžka v chatce či srubu: 130 - 250 Kč

Průvodce, informace

Turistické informační centrum Znojmo - Obroková ulice 10 nebo Jižní přístupová cesta k hradu. Tel: 0624/261668, 222552, 21297

Návštěvnické a informační středisko Správy NP Podyjí - Čížov.

Tel: 0606/710300 - pouze květen až říjen. Jinak přímo Správa NP Podyjí - Na Vyhlídce 5, Znojmo. Tel: 0624/221115, 226722

Internetové stránky: www.znojemsko.info, www.znojmocity.cz,

www.nppodyji.cz

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info