Život v ptačích hnízdech mohou lidé sledovat online
28.05.2018 | ceskenoviny.cz
Sledovat chování ptáků přímo v jejich hnízdech a budkách umožňuje vědcům a studentům ze České zemědělské univerzity (ČZU) projekt, do kterého nyní zapojili veřejnost. Ve zhruba 50 budkách jsou namontované kamery a snímače zvuku, které to umožňují. Záběry mohou zájemci zhlédnout na internetu. Podle koordinátorky projektu Ptáci online Markéty Zárybnické se podařilo zachytit i některé značně "akční" momenty.
Odborníci z Fakulty životního prostředí ČZU vytvořili dvojí typ budek. Ty s menšími vletovými otvory jsou určené hlavně pro sýkorky, do těch větších se mohou nastěhovat i jiní ptáci. Jaký ptačí druh budku zabydlí, závisí podle Zárybnické i na tom, kde se nachází. Například v areálu Ústřední vojenské nemocnice v Praze se usídlila sýkora koňadra. "Koňadry jsou asi nejčastější, ale hnízdí nám tam také sýkora modřinka, špaček obecný, vrabec polní a teď máme prvního rehka zahradního," řekla ČTK.
Párek rehků hnízdí v budce MŠ Trhanovské náměstí v Praze 10. Přenos z budky tu sledují děti ze školky. "Děti nám samy hlásí, co je v budce nového. Rehky dokonce pojmenovaly - tatínek je Pero a maminka Mary," uvedla ředitelka školky Michaela Randová. V hnízdě je sedm vajíček.
"Chytré" budky začala ČZU zřizovat v roce 2016. Letos se jejich síť rozrostla - přibyly senzory, tři budky vznikly v Polsku, a především se záznamy dostaly na web, kde si je může prohlédnout každý. "Jsou tam i senzory teploty a světlené intenzity, nově i vlhkosti a tlaku," uvedla koordinátorka.
Získaná data jsou zajímavá i pro vědce. Kamery zachytily například chování, o kterém by jinak nevěděli. "Například jsme zjistili, že vrabec dokáže rozbít a vyházet vajíčka mnohem většího špačka obecného proto, aby zahnízdil. Sledujeme také obranné chování, když se objeví vetřelci," popsala Zárybnická.
Ukázalo se například i to, že pokud se vylíhnuté mládě dostane na okraj hnízda, pro rodiče se stane prakticky neviditelné. "Přestanou si ho všímat, nekrmí ho a ono zahyne," uvedla.
Získaná data slouží také jako podklady vysokoškolským studentům pro jejich bakalářské práce. Projekt podle Zárybnické posiluje i spolupráci se základními a mateřskými školami, hlavně v enviromentálním vzdělávání. V budoucnu hodlá ČZU projekt dál rozšířit a dosáhnout toho, aby v budkách hnízdily i jiní ptáci, například rorýsi.
Autor: ČTK
Další články v kategorii Venkov
- Obří úhyn ryb, které se udusily v řece Dyji, zřejmě zavinil extrémní rozvoj sinic (05.02.2026)
- Testy prokázaly u uhynulé labutě v Uherském Hradišti ptačí chřipku (05.02.2026)
- Ptákem roku 2026 se stala pěnice černohlavá, která vyniká svým zpěvem (04.02.2026)
- Vlaštovky nemají představu o vzhledu svých vajec, přesto cizí vejce odstraní (04.02.2026)
- Konec zabijaček v Česku. Lidé zpohodlněli a chtějí prase v balíčku (02.02.2026)
- Pesmise. Král psích krmiv Pavel Bouška chystá pro Polsko miliardovou investici (02.02.2026)
- V malochovu na Hradecku se objevilo letošní páté ohnisko ptačí chřipky v ČR (30.01.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo první Věstník v roce 2026 (30.01.2026)
- Na jižní Moravě se objevila ptačí chřipka (24.01.2026)
- Ochránci poprvé zaznamenali vlka v Moravském krasu (23.01.2026)

Tweet



