Živý dárek s návodem!
23.12.2006 | SVS ČR
Pokud někdo uvažuje obdarovat někoho jakýmkoli zvířátkem, a je jedno, zda terarijním živočichem, ptáčkem, kotětem či štěnětem, měl by mít na paměti, že to není povedený vtip, ale vážná věc. Je třeba vědět, zda uvažovaný obdarovaný o něco takového stojí, a zda může živočichovi vytvořit odpovídající podmínky, aby nestrádal. A pak je také dobré obdarovanému, pokud nemá mnoho zkušeností, podat základní informace o chovu. Zkrátka dát dárek s „návodem k použití“. Vždy je třeba si uvědomit, že přijetí zvířete do domácnosti je závazek. Ano, je to radost, ale také starost!
Dokonce o darování ( a samozřejmě o prodeji) zvířat hovoří zákon na ochranu zvířat proti týrání, a to v § 13, jenž pojednává o ochraně zvířat v zájmových chovech. V odstavci (4) uvádí - Zvíře v zájmovém chovu nesmí být prodáno nebo darováno osobě mladší 15 let bez souhlasu jejích rodičů nebo jiné osoby mající k uvedené osobě mladší 15 let rodičovskou odpovědnost, dále osobě, která byla pravomocným rozhodnutím soudu zbavena způsobilosti k právním úkonům, anebo jíž byla pravomocným rozhodnutím soudu způsobilost k právním úkonům omezena, bez souhlasu jejího opatrovníka.
A v odstavci (5) - Nebezpečný druh zvířete může chovat pouze osoba starší 18 let. K zájmovému chovu jedince nebo skupiny nebezpečného druhu zvířat je třeba povolení orgánu veterinární správy, příslušného podle místa chovu zvířete.
Pěkné Vánoce!
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další články v kategorii Venkov
- Co ještě v srpnu stihnete vysadit a zasít: Zelenina, bylinky i květiny (04.08.2026)
- Vědci z VÚK zmapovali krajinu s historickou pamětí. Více než čtvrtina Česka si dodnes uchovala stopy tradiční podoby krajiny (04.08.2026)
- Vědci potvrdili úspěšnou obnovu Mrtvého ramene Moravy, ryby se v něm přirozeně rozmnožují (03.08.2026)
- Nebezpečný škůdce stromů na postupu. Polník jasanový objeven 250 km od českých hranic. (02.08.2026)
- Ptačí chřipka je v Austrálii. Vědci hlásí desítky případů a obávají se šíření (31.07.2026)
- Mladí lidé, inovace a investice jsou zásadní pro budoucnost evropského rybářství a akvakultury (30.07.2026)
- Sklizeň bylinek na Pardubicku je náročná a trvá měsíce (29.07.2026)
- V Česku přibývá zápřednic jedovatých. V létě jsou nejaktivnější, kousnutí bolí (29.07.2026)
- Rybáři se potýkají se suchem, ryby méně krmí, několik rybníků už museli vylovit (28.07.2026)
- Středočeské Dny lidové architektury představí viniční památky Mělnicka (28.07.2026)

Tweet



