Zvýšená opatrnost v chovech prasat

Zemedelec - 3.12.1997

Zvýšená opatrnost v chovech prasat

Vyšší pracovní vypetí zažívají v techto dnech veterinári na Náchodsku, ale také v prilehlém okrese Trutnov z duvodu zjištení klasického moru prasat u cerné zvere v oblasti Ceské Metuje. Zákerný virus moru ve vzorku odlovené bachyne potvrdila jeho analýza pri zadané kontrole v národní referencní laboratori SVÚ v Jihlave.

Potvrdil nám to v minulém týdnu reditel Okresní veterinární správy v Náchode MVDr. Václav Dlauhoweský, kde k této mimorádné situaci bezprostredne zasedala okresní nákazová komise a vydala aktuální opatrení podle smernic SVS pri výskytu moru u cerné zvere. Rady veterináru a prísnejší pravidla platí nyní zejména pro všechny chovatele prasat ve vyhlášeném ochranném pásmu, tedy v okruhu deseti kilometru od místa výskytu odlovené bachyne. Preventivne v tomto ohledu pusobí i vydaná vyhláška Okresního úradu Náchod.

Skutecnost, že virus moru v cerné zveri permanentne koluje, vybízí ke zvýšené bdelosti nejen veterináre, myslivce a chovatele prasat, ale také personál masokombinátu v Ceské Skalici a ostatních jatek v tomto koute východních Cech. Príslušné informace se dostaly i ke starostum mest a obcí. Zájmem totiž je, aby tu nyní za nejnutnejší minimum poklesl kontakt prasat s okolím, což se týká také prepravcu. Pokud se na Náchodsku neobjeví další ohnisko nákaz, zvýšené sledování zdravotního stavu zvírat a kontrola narízených opatrení potrvají "jen" pul roku, tedy do 20. kvetna príštího roku. Jelikož migrace cerné zvere je znacná a divocák "zvládne" v terénu za noc 30 i více kilometru, obdobná opatrení jsou nyní dodržována i v sousedním okrese Trutnov.

Jan Trdlikát

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info