Lesy se staly jablkem sváru
04.04.2005 | Plzeňský deník
Az soudním sporem mohou skoncit neshody mezi Karlovarským krajem a ministerstvem zemedelství. Krajským úredníkum se totiz nelíbí systém hrazení povinných príspevku na hospodarení v lesích. Stát pritom dodnes neuhradil tyto platby za lonský rok v plné výsi. "Soudní resení je ale tou poslední mozností. Zatím jsme v jednání s ministerstvem," upresnil Lubos Orálek, krajský radní. Vloni melo ministerstvo proplatit kraji více nez ctyri miliony korun na takzvané nárokové akce, tedy na takové, které jsou prímo definované zákonem.
"Stát nám zatím dluzí témer ctvrt milionu. U nenárokových akcí je situace jeste horsí. Ze 16 milionu nám stát neproplatil více nez milion," konstatoval Orálek. Pro letosní rok je situace jeste neprehlednejsí. Stát v rámci rozpoctového urcení daní prevedl na kraj cástku, o které si krajstí úredníci nemyslí, ze by byla dostatecná. "Tato cástka je jeste znacne zkreslená faktem, ze 70 procent lesu obhospodaruje státní podnik Lesy Ceské republiky, který doposud nezádal o príspevky na hospodarení. Pokud by letos zacal, nezbylo by kraji nic jiného, nez pozadovanou cástku zaplatit," vysvetlil radní.
Na akce ve verejném zájmu zatím pro letosní rok stát prislíbil více nez tri miliony korun, které bude muset uhradit ze svého rozpoctu kraj. "Rada kraje se rozhodla, ze bude proplácet pouze nárokové akce podle lesního zákona. O zbylých platbách rozhodne rada az po vyjasnení financních toku mezi ministerstvem a krajem," dodal Lubos Orálek.
Další články v kategorii Zemědělství
- Hrabošů bylo v březnu na polích méně než v únoru, přemnožení zůstávají (11.04.2026)
- U veřejných zadavatelů chceme zvýšit podíl lokálních potravin, shodli se ministr Šebestyán s ministryní Mrázovou (10.04.2026)
- Jihomoravští zemědělci žádají vytvoření strategické rezervy nafty pro sklizeň (10.04.2026)
- Šebestyán: Ve veřejném stravování by se mělo častěji vyskytovat české maso (10.04.2026)
- Za „zelené baterie venkova“: Zemědělci a energetici volají po rozumném rozvoji bioplynových stanic (10.04.2026)
- Ústav zemědělské ekonomiky a informací vede Vladimír Eck (10.04.2026)
- CNBC: Po válce na Blízkém východě může ceny potravin zvýšit i jev super El Nino (10.04.2026)
- Europoslanci ze zemědělského výboru podpořili zákaz názvů jako vegetariánský steak (09.04.2026)
- Příliš dobrá sezona brambor přivedla české pěstitele téměř na mizinu (09.04.2026)
- Farmáři mohou začít podávat jednotné žádosti, SZIF rozdělí 30 mld. Kč, jako loni (09.04.2026)

Tweet



