"Zpocené" krávy leží méně
20.06.2013 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Američtí vědci prokázali, že krávy leží v horku kratší dobu, aby mohly tělesným povrchem vydávat do okolí více tepla.
(ÚZEI, Agronavigator.cz) – Ležení krav souvisí s teplotou tělesného jádra a tím i s možným stresem z horka. K tomuto závěru dospěli vědci z University of Arizona a Northwest Missouri State University na základě pokusů.
Vědci vybavili krávy intravaginálním senzorem k měření tělesné teploty a senzorem na noze, který zaznamenával dobu ležení krav během dne. Ukázalo se, že teplota tělesného jádra úzce souvisí s kratší dobou ležení. Již při vzestupu tělesné teploty z 38,3 na 38,8 °C stály krávy delší dobu a mohly tak povrchem těla vydávat teplo do okolí.
Stres z horka a vyšší teplota tělesného jádra jsou provázeny sníženým příjmem potravy a tím i nižší dojivostí.
DLG-Mitteilungen, 2013, č. 5, s. 11
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii Zemědělství
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Regenerativní zemědělství se po letech pokusů i praxe jeví jako možné a vhodné (11.12.2025)
- Ministerstvo zemědělství vyhlásilo výsledky veřejné soutěže programu na podporu aplikovaného výzkumu ZEMĚ II (11.12.2025)
- Zemědělci by mohli nově řešit i větrnou erozi, MŽP připravilo novelu vyhlášky (10.12.2025)
- Podcast | Šebek: Nelžeme si do kapsy, že nová vláda bude podporovat malé a lokální farmy (10.12.2025)
- Agrostroj Pelhřimov se loni dostal do ztráty, chystá závod v USA (10.12.2025)
- Dohoda o NGT umožní rychlejší vývoj plodin odolných vůči klimatu (10.12.2025)
- Chlebovické brambory – Farma Libora Janečky – vítěz soutěže Farma roku 2025 (10.12.2025)

Tweet



