AGRÁRNÍ INFORMAČNÍ SYSTÉM AGRIS

Agricultural information system Agris

Jiří Vaněk, Jan Jarolímek

Adresa autora:

Ing. Jiří Vaněk, Ing. Jan Jarolímek, Katedra informačních technologií PEF ČZU v Praze

e-mail: vanek@pef.czu.cz, jarolimek@pef.czu.cz

Anotace:

Příspěvek se zabývá základní koncepcí zemědělského informačního systému AGRIS, který je vyvíjen a v současné době připraven k provozu na PEF ČZU v Praze.

Summary:

The paper describes the conception of agricultural information system AGRIS. The project will realized at the faculty of economics CAU Prague.

Klíčová slova:

informační systém, zemědělský informační systém, WWW server, WWW klient, databázový server

Key words:

information systém, agricultural information system, WWW server, WWW client, database server

1. Úvod

Česká zemědělská univerzita v Praze je otevřena všem zájemcům nejen o studium, ale i o spolupráci v oblasti výzkumu a vědecké práce a je připravena poskytovat rozsáhlou poradenskou činnost.

V rámci poradenské činnosti a prezentace vědeckých záměrů bude na ČZU PEF provozován Informační systém AGRIS. Pod odbornou garancí pracovníků ČZU (odborná rada) a s využitím nejmodernějších informačních technologií za podpory Katedry informačních technologií PEF a Střediska informačních služeb PEF. Na vývoji a obsahové náplni informačního systému se bude podílet celá řada odborníků katedry zemědělské ekonomiky, katedry řízení a dalších kateder PEF i kateder ostatních fakult ČZU v Praze. Bude využito nejen širokého odborného zázemí ČZU v Praze, ale v rámci spolupráce se na systému budou podílet i další organizace a jejich odborníci.

Kromě primárních příležitostí pro univerzitu jako celek i její pracovníky (reklama a zviditelnění univerzity, možnosti prezentace výzkumu, podpora podávání a řešení návazných grantů, atd.), přinese uvedený projekt informačního systému také celou řadu sekundárních výhod a možností (praxe studentů, diplomové práce, přímé využití ve výuce, poradenská a konzultační činnost).

2. Cíl projektu

Cílem projektu je vytvořit pro potřeby agrárního sektoru specializovaný Informační systém (AGRIS), který zabezpečí zvýšení konkurenceschopnosti zemědělských a potravinářských firem vzhledem k připravovanému vstupu do evropských struktur. To by mělo být zabezpečeno především:

a. jednotným přístupem k informacím z oblasti zemědělství a potravinářství, zpracováním informací ze všech dostupných zdrojů informací (Česká republika, Evropská unie, svět) do jednotné podoby a umožnění jednotného přístupu prostřednictvím Internetu

b. analýzou nedostupných informací potřebných pro vstup a samotné členství v EU a přizpůsobením se jejím statistickým a informačním standardům

c. sběrem, zpracováním a prezentací dat v agrárním sektoru v rámci dohody s Ministerstvem zemědělství a Českým statistickým úřadem

d. zaváděním výsledků vědecko-výzkumné činnosti České zemědělské univerzity a dalších výzkumných pracovišť do praxe

e. založením sítě moderních středisek pro profesní distanční vzdělávání v rámci mezinárodní spolupráce

Realizace projektu na akademické úrovni umožňuje současným pedagogům a studentům přístup k nejnovějším informacím včetně jejich aktivního zapojení do realizace projektu. Celý systém by měl být tvořen v rámci jednotné koncepce informatiky MZe ČR a zároveň by měl být nepřetržitě přizpůsobován potřebám vyplývajícím z předvstupních jednání s EU. Využití tohoto systému by mělo usnadnit vstup České republiky do Evropské unie v oblasti zemědělství a potravinářství.

3. Obsahová náplň

Informační systém AGRIS zahrnuje informace a služby z oblasti zemědělství, potravinářství, lesnictví a dalších navazujících odvětví, zahrnujících a zároveň charakterizujících venkovský prostor (region).

Tématické zaměření informací:

o trh a obchod - ceny, výroba, export - import, trendy

o technologie - výrobní a zpracovatelské technologie, normy

o informace pro podnikání - zákony, daně, finance, firmy

o politické otázky EU - Strukturální fondy, Společná zemědělská politika, evropské předpisy

o regionální politika - státní správa, zaměstnanost, dopravní obslužnost, bydlení

o ekologie - životní prostředí a jeho ochrana, odpady, recyklovatelné suroviny, voda, ovzduší

o databáze - surovinové, výrobkové, podpůrné

o věda a výzkum - poznatky vědy a výzkumu, výzkumné záměry, průběžné výsledky

Charakteristika informací a služeb dle jejich využití:

o informační - jednosměrný tok informací od provozovatele systému k jeho uživatelům, kteří jej využívají pro vlastní poznání

o poradenská - na základě potřeby uživatelů a jejich aktivního vstupu do systému (zadání požadavku) jsou provozovatelem řešeny jejich konkrétní požadavky - individuální, případně i hromadný přístup

o vzdělávací - tok informací od provozovatele k uživatelům, kteří je využívají k vlastnímu vzdělání, nutný je aktivní přístup uživatelů k systému

o zprostředkovací - provozovatel vytváří pouze prostředí pro vzájemnou výměnu informací mezi uživateli systému

4. Technické řešení

Technické řešení IS vychází z nejmodernějších informačních technologií v oblasti poskytování informací prostřednictvím Internetu. Zohledňuje na jedné straně nároky na přehledné uložení a kategorizaci dat, a na druhé straně jednoduchost přístupu uživatelů IS k nim. Ta je zajištěna v především použitím libovolného standardního prohlížeče WWW stránek pro prohlížení vybraných informací.

Veškeré informace jsou uloženy v databázovém systému a udržovány prostřednictvím administrátorské aplikace typu klient/server přes rozhraní ODBC nebo nativní linky. Data jsou ukládána do tabulek a pomocí číselníků členěna podle nejrůznějších kritérií. Základními požadavky na výběry dat z těchto databází jsou jejich aktuálnost a zároveň komplexnost. Proto je nutné WWW stránky vytvářet dynamicky v reálném čase přímo z databázového systému podle kritérií zadaných uživatelem IS prostřednictvím vstupního WWW formuláře. Pro tvorbu těchto výstupních sestav a vstupních formulářů je použito knihoven Active Server Pages (ASP), které k databázím přistupují opět pomocí ODBC rozhraní.

Vstupní WWW formuláře ASP jsou použity i pro uživatelských vstup do databází. Tím je zajištěn koloběh toku informací mezi uživateli a zdroji - tak IS umožňuje, aby se uživatel IS stal zároveň zdrojem informací. Na databázovém serveru musí být také samozřejmě zajištěna systémová údržba typu zálohování, replikace dat atd.

Prostředky pro uložení, administraci a tvorbu výstupních sestav:

1. Databázový server : Microsoft SQL Server 6.5 (7.0)

2. WWW server : Internet Information Server 3.0 (4.0)

3. ODBC rozhraní : SQL Server

4. Nativní link : Paradox, MS SQL

5. Vstupní WWW formuláře, výstupní WWW sestavy : ASP

6. Prohlížeč WWW staránek : MS Explorer, Netscape

7. Systémová údržba : MS SQL Executiva

Image1.jpg

Schéma základního technického řešení IS

5. Cílová skupina uživatelů

Přístup k informacím a službám AGRISu je volný pro všechny zájemce o informace z oblasti agrárního sektoru a rurální politiky. Přístup do IS samozřejmě vyžaduje odpovídající technické vybavení, což zřejmě dočasně omezuje počet uživatelů, ale zároveň bude motivačním prvkem pro vybavování se výpočetní technikou u dalších subjektů s následným pronikáním a akceptováním moderních informačních technologií.

Dále existuje možnost, aby systém poskytoval vybrané služby dalším informačním systémům, především privátním, které se zaobírají obdobnou problematikou.

6. Harmonogram činnosti

Rozvoj systému AGRIS je vzhledem k předpokládanému rozsahu dat a služeb nutné rozdělit do několika fází. Ověřování nových technologií a postupů vyžaduje jejich vývoj a ověření. Z těchto důvodů se předpokládá rozložení v současné době plánovaných činností na dobu 3 let (1999 - 2001). Další vývoj je odvislý od úspěšné realizace plánovaných cílů, nových poznatků v oblasti IT a aktuálních potřeb ve vztahu k připravovanému vstupu do EU. Na základě provozu systému je nutné průběžně upřesňovat další cíle rozvoje na období po roce 2001.

Podrobná prezentace informačního systému AGRIS bude provedena v rámci jednání konference “Využití informačních technologií při budování konkurenční výhody”, která se koná 9. listopadu 1999 v aule ČZU v Praze. Konferenci pořádá Katedra informačních technologií PEF.

Literatura:

[1] Hradecký, O., Jarolímek, J., Kubata K., Šilerová, E., Vaněk, J.: AGRIS - agrární informační systém pro podnikání a vzdělávání, projekt IS, PEF ČZU v Praze, 8/1999

[2] Vaněk, J., Jarolímek, J.: AGRIS - agrární informační systém, materiál pro KD PEF ČZU v Praze, 9/1999

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info