Agrární zahraniční obchod České republiky a Srbska trvale roste. Českým podnikatelům se v Srbsku nabízejí další významné investiční příležitosti
13.05.2019 | MZe ČR
Tisková zpráva – O možnosti spolupráce, podpory a nových investic, vlivu změny podnebí na zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství a africkém moru prasat (AMP) jednal dnes ministr zemědělství Miroslav Toman se svým srbským protějškem Branislavem Nedimovićem v Bělehradu. Kromě jednání se srbským ministrem zemědělství ministr Toman v rámci dvoudenní pracovní cesty zahájil podnikatelské forum a navštíví Mezinárodní zemědělský a potravinářský veletrh v srbském městě Novi Sad.
„Naše státy spojuje nejen blízká zeměpisná poloha, ale především podobná historie a vývoj v zemědělství. Jsem rád, že agrární obchod mezi Srbskem a Českou republikou stále roste a jsem přesvědčen, že společně můžeme obchodní potenciál ještě více využít, především pokud jde o již hotové české potravinářské výrobky. Těší mě investiční příležitosti, které se v Srbsku pro české podniky nabízejí, “ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Stav agrárního obchodu mezi ČR a Srbskem je kladný a stále roste. Nejvíce se z ČR do Srbska vyváží sušené mléko a smetana, potravinové přípravky, výrobky z obilí a pivo. ČR ale může srbským spotřebitelům nabídnout i další kvalitní zpracované výrobky, z nichž některé prezentují zástupci českých firem na českém stánku na srbském veletrhu. Ze Srbska do ČR dovážíme nejvíce slunečnicový olej, ovoce nebo pokrutiny ze sójových bobů.
V boji se suchem obě země spolupracují při zpracování výsledků pro projekt Intersucho. Zemědělské sucho přináší nové problémy v ochraně rostlin jak v České republice, tak i na Balkáně. Proto česká strana navrhuje ještě větší spolupráci výzkumných pracovišť v této oblasti.
Ministr Toman také ocenil zmírnění opatření týkajících se AMP, na jehož základě Srbská republika umožnila za určitých podmínek dovoz živých prasat a výrobků z vepřového zemím zasaženým AMP. Toman požádal Nedimoviće, aby Srbsko neuplatňovalo další dodatečné požadavky v dovozu prasat vůči ČR, protože naše země je již minimálně rok bez výskytu nákazy, a neplatí pro ni tak žádná omezení.
Mezinárodní veletrh International Agricultural Fair Novi Sad má téměř stoletou tradici a patří mezi nejvýznamnější zemědělské veletrhy v jihovýchodní Evropě. Na veletrhu vystavovatelé prezentují zemědělskou techniku, potraviny a nápoje, stroje, hospodářská zvířata a další. Česká republika se se svým stánkem účastní již potřetí.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství
Další články v kategorii Zemědělství
- Ve velkochovu slepic na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili ptačí chřipku (21.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)
- Projekt Hlídače státu: Agrofert má i přes Babišův střet zájmů zakázky od státu (19.12.2025)
- Itálie a Francie jsou proti rychlému schválení a podpisu dohody Mercosur (18.12.2025)
- Čí zájmy hájí premiér Babiš na jednání Evropské rady k rozpočtu? Naší země, nebo svého agroholdingu? (18.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)

Tweet



