Agrodružstvo Jevišovice zdvojnásobilo pololetní tržby

Agrodružstvo zeštíhluje náklady, pololetní tržby firmy se zdvojnásobily

Jevišovické Agrodružstvo postupně investovalo do kuřecích farem přes 150 miliónů korun.

Tvrdé snižování nákladů a boj za udržení plynulosti finančních toků provází hospodaření Agrodružstva Jevišovice. Největší tuzemský producent kuřat přitom dokázal za prvních šest měsíců letošního roku zdvojnásobit tržby na 302 miliónů Kč a díky doplňkovým podnikatelským činnostem udržet rentabilitu přibližně na deseti procentech z obratu. “Plánujeme utržit až 750 miliónů korun, v plném provozu jsou již všechny naše loňské investice. Navíc roste cena prasat, které se na našem obratu podílejí významným procentem,” vysvětlil předseda družstva Bohumír Rada.

Zemědělská firma investovala přes 150 miliónů Kč do vybudování kuřecích farem, aby zaplnila prostor na tuzemském trhu, jenž vzniká vzhledem k rostoucí poptávce po drůbežím mase. Nyní tak Agrodružstvo Jevišovice vyprodukuje na pěti farmách téměř sedm miliónů kusů kuřat ročně.

Poptávka po drůbežím mase rok od roku roste, vzhledem k nedostatku veškerého masa se zvyšují i ceny. “Ve spotřebě kuřecího je stále prostor k růstu. Bílé maso vytlačuje hovězí i vepřové,” potvrdil Jan Boček, ekonomický ředitel a.s. Kostelecké uzeniny.

Letošní hospodaření firmy poznamená pád IPB a její následné převzetí ČSOB. “Skončil totiž hladký průběh plateb od našeho největšího odběratele, Kosteleckých uzenin. I přes proklamace vládních představitelů, že se nic nemění, ČSOB zastavila poskytování eskontních úvěrů,” posteskl si Rada. Narušil se tak tok peněz od zpracovatelů, kteří dostávají za své produkty zaplaceno od obchodních řetězců až za 90 a více dní, prvovýrobcům však musejí zaplatit do dvou týdnů. “Doposud jsme to řešili směnkami s půlroční splatností, tato možnost nyní padla. Nám to způsobí škody v řádech desítek miliónů korun a výrazně ztíží financování,” doplnil předseda s tím, že řadě menších prvovýrobců hrozí krach.

Agrodružstvo Jevišovice na vzniklou situaci zareagovalo tvrdou nákladovou restrikcí, zastavením investic a snižováním počtu zaměstnanců. “Náklady tlačíme dolů tím, že činnosti spojené s výkrmem zvířat integrujeme pod hlavičku naší firmy. Pěstujeme sóju a dovážíme ji přímo z burzy v Rotterdamu, kukuřici pěstujeme přímo na půdě na Slovensku. Je to o efektivitě, je pro nás levnější, abychom si vše udělali sami,” uvedl Rada.

Agrodružstvo je schopné vyrobit kilogram kuřecího masa za 21 Kč, jeho tržní cena je však pouze o pár haléřů vyšší. Přesto se jedná v rámci tuzemského zemědělství o ojedinělý výsledek. Dlouhodobě je to však neudržitelné, počítá se s tím, že cena poroste a v dohledné době se vyšplhá až na 24 Kč za kg.

Rok

Produkce kuřat (mil. ks)

1996

0,33

1997

0,98

1998

1,94

1999

5,00

2000*

6,70

* plán

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info