Agroobchod s unií bude volnější

Dohoda o liberalizaci obchodu mezi EU a ČR začne platit od zítřka

Opatření má přinést zvýšení exportu až o 540 milionů korun. Příjmy státního rozpočtu se naopak zřejmě zkrátí o 320 milionů.

Předpověď evropského komisaře pro zemědělství Franze Fischlera vyšla. Již zítra vstoupí v platnost dohody o liberalizaci obchodu se zemědělskými produkty uzavřené mezi Evropskou unií a devíti kandidátskými státy včetně České republiky. Podle včerejšího vyjádření Evropské komise umožní výrazně zvýšit volný obchod - bezcelní dovoz do EU z těchto zemí by měl vzrůst z nynějších 37 na 77 procent, volný vývoz z unie z 20 na 37 procent.

Hlavní část dohod spočívá v tzv. dvounulové variantě, tedy odbourání dovozních cel na obou stranách a také exportních subvencí Evropské unie, a to zatím v rámci množstevních kvót, které se budou každoročně zvyšovat. Česká republika vyjednala tuto liberalizaci pro vepřové maso, drůbež, salámy a sýry. Některé další země se dohodly na novém režimu také pro rajčata (například Slovensko), pro jablka (Bulharsko, Estonsko) a pro vejce (Litva). Ministr zemědělství Jan Fencl si od smlouvy slibuje, že našim exportérům přinese navíc 540 milionů korun. Státní kasa prý na druhou stranu bude chudší o nevybrané clo za 320 milionů korun. Krom toho byl s každou zemí domluven dlouhý seznam tzv. necitlivých výrobků (od čtyř do šesti set), s nimiž se od soboty bude obchodovat zcela volně a bez omezení. Jde vesměs o zboží, na něž se dosud uplatňovala jen nízká cla (do 10 procent) nebo které kandidátské země samy nevyrábějí, jako tropické ovoce. Jejich ústupek v této oblasti byl kompenzován třetím seznamem produktů, o jejichž volný vývoz samy požádaly, vyložil včera novinářům vysoký úředník Evropské komise. V případě ČR jsou to například slad, jablečné šťávy nebo drobné ovoce.

Liberalizace se netýká nejcitlivějšího zboží, to znamená hovězího a skopového masa, mléka a obilnin. Výroba těchto potravin je v Evropské unii přímo subvencována v rámci Společné zemědělské politiky a kandidáti budou tudíž své trhy proti nim nadále chránit.

Evropská komise nedostala od členských států EU mandát k vyjednání této dohody s Polskem, protože loňským výrazným zvýšením dovozních cel na potraviny z EU podle nich porušila Evropskou (asociační) dohodu. Zdroje komise včera označily polský přístup za slepou uličku - ochrana domácího trhu je podle nich krátkozraká, brzdí vnitřní restrukturalizaci polského zemědělství a vystavuje zemi daleko prudšímu šoku v okamžiku přistoupení, kdy musejí být odstraněny všechny bariéry.

Komisař Franz Fischler považuje liberalizační dohody za nezbytný krok, kterým se uchazeči připravují na budoucí členství v unii. Přeje si, aby se množstevní kvóty každý rok výrazně zvyšovaly a aby se "dvounulový přístup" týkal stále širší škály výrobků. Režim budoucích dotací EU pro jejich výrobce bude předmětem přístupových rozhovorů.

Rada ministrů EU schválila zatím pouze dohodu s Estonskem; další přijdou na řadu v příštích měsících, rozhodnutí budou tedy retroaktivní. Musejí pak ještě projít ratifikačním procesem ve všech 15 členských státech a v parlamentu každé kandidátské země.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info