Agrotrade prodal Xaverov za 800 milonů
09.01.2008 | Ekonom
Firma Agrotrade, majoritně ovládaná rodinou někdejšího ministra zemědělství Miroslava Tomana, vydělala zhruba 800 milionů korun ukončením výroby v drůbežářském závodě Xaverov v Praze-Libuši. Výrobní zařízení odkoupila konkurenční firma Agropol podnikatele Jiřího Malúše, údajně za více než sto milionů korun. Většinu vydělaných peněz však Tomanové získali z prodeje zhruba deseti hektarů zastavěných i nezastavěných pozemků. Cca 7 000 korun za metr čtvereční byla ochotna zaplatit společnost Saparia, vlastněná českými Vietnamci, která hned vedle, v bývalém areálu masokombinátu Písnice, již řadu let provozuje velkoobchodní tržnici Sapa. K podpisu smlouvy mezi Xaverovem a firmou Saparia došlo podle důvěryhodných informací týdeníku Ekonom 28. prosince.
Účastníci obchodu nechtějí obchod komentovat. Z centrály firmy Agrotrade vzkázali, že jsou vázáni mlčenlivostí, a předseda představenstva Saparie, Thai Ngoc Nguyen (mimo jiné spoluvlastník sítě prodejen se sportovním vybavením Sportissimo), na otázky odmítl odpovědět.
Velkým realitním obchodům v tomto jižním koutě Prahy nemusí být konec. Na prodej je i nedaleký rozsáhlý soubor nemovitostí společnosti Vodní stavby, toho času v konkurzu. Vítěz soutěže, organizované konkurzním správcem Pavlem Večeřou, by měl být znám každým dnem.
Konec libušského drůbežářského závodu, který měl na českém trhu s drůbežím masem podíl kolem 15 procent, ještě neznamená zánik značky Xaverov. Ta totiž nebyla předmětem zmíněných obchodů. Proslýchá se dokonce, že firma Agrotrade velice vážně uvažuje o obnovení výroby, ale mimo Prahu.
Lídr trhu, firma Agropol, má podobně cenný areál v Brně-Modřicích, nedaleko nákupního centra Olympia. "Usilujeme především o zvýšení našeho podílu na domácím trhu a o expanzi do jiných státu Evropské unie. V tuto chvíli tedy neuvažujeme o prodeji žádného z našich zpracovatelských závodů," uvedla mluvčí firmy Jana Kindlová.
Více informací přinese týdeník Ekonom, který vychází ve čtvrtek 10. 1. 2008
Jiří Pšenička, týdeník Ekonom
Další články v kategorii Zemědělství
- EU pozastavila na rok dovozní cla na hnojiva, netýká se to Ruska a Běloruska (22.05.2026)
- Prezident Agrární komory Doležal obhájil na volebním sněmu v Olomouci funkci (22.05.2026)
- Válka USA s Íránem má výrazný dopad na srílanský čajový průmysl (22.05.2026)
- Nová Řada 5: univerzální pracovní traktor pro každodenní provoz (22.05.2026)
- Zemědělský fond spouští příjem hlášení škod u ovocnářů po jarních mrazech (22.05.2026)
- Setkání chovatelů plemene limousine ve Vilémovicích (22.05.2026)
- Samosběry jahod u Olomouce se blíží. Pěstitelé lákají na zajímavé odrůdy (21.05.2026)
- Šéf Agrární komory: Zemědělství je v krizi, měla by o tom jednat vláda (21.05.2026)
- Eurostat: Počet včelstev na farmách v EU byl v roce 2023 rekordní, v Česku klesl (21.05.2026)
- Ministr Šebestyán: Mrazy závažně poškodily sady, příští týden eurokomisaři moji písemnou žádost osobně zopakuji (21.05.2026)

Tweet



