Albánská armáda chce pronajmout podzemní tunely pěstitelům hub
14.01.2016 | FinančníNoviny.cz
Část podzemních tunelů, které v Albánii nechal vybudovat komunistický diktátor Enver Hodža, se armáda chystá pronajmout zájemcům o pěstování hub. Měsíčně chce za pronájem pěti tunelů o celkové rozloze téměř 1500 metrů čtverečních získat nejméně 350 eur (asi 9500 Kč), informovala agentura AFP.
Zájemci o využití tunelů pod vesnicí Babbru severně od metropole Tirany mohou své nabídky podávat na ministerstvo hospodářství od příštího pondělí. Částka 350 eur měsíčně je přitom nejnižší možná. Podnikat v tunelech v oblasti pěstování hub by mělo být možné nejméně po dobu dvaceti let.
Albánie vybudovala v 60. a 70. letech unikátní systém opevnění, který se kromě tunelů skládal i z více než 700.000 bunkrů - od malých staveb přes kulometná hnízda až po podzemní námořní základnu.
Stavby, na které chudá země vydala ve své době obrovské prostředky, nikdy neplnily účel, ke kterému byly zbudovány. Vláda je chce kromě zemědělství využít i pro potřeby cestovního ruchu. Jejich likvidace by totiž byla finančně nákladná.
Autor: ČTK
Další články v kategorii Zemědělství
- Rozšíření povinné vakcinace proti Newcastleské chorobě (12.04.2026)
- Hrabošů bylo v březnu na polích méně než v únoru, přemnožení zůstávají (11.04.2026)
- U veřejných zadavatelů chceme zvýšit podíl lokálních potravin, shodli se ministr Šebestyán s ministryní Mrázovou (10.04.2026)
- Jihomoravští zemědělci žádají vytvoření strategické rezervy nafty pro sklizeň (10.04.2026)
- Šebestyán: Ve veřejném stravování by se mělo častěji vyskytovat české maso (10.04.2026)
- Za „zelené baterie venkova“: Zemědělci a energetici volají po rozumném rozvoji bioplynových stanic (10.04.2026)
- Ústav zemědělské ekonomiky a informací vede Vladimír Eck (10.04.2026)
- CNBC: Po válce na Blízkém východě může ceny potravin zvýšit i jev super El Nino (10.04.2026)
- Europoslanci ze zemědělského výboru podpořili zákaz názvů jako vegetariánský steak (09.04.2026)
- Příliš dobrá sezona brambor přivedla české pěstitele téměř na mizinu (09.04.2026)

Tweet



