Ano, byl to on
20.12.2010 | SVS ČR
V Národní referenční laboratoři ve Státním veterinárním ústavu Olomouc v sobotu potvrdili, že v mase uloveného divočáka z okresu Ústí nad Orlicí byly larvy svalovce (Trichinella spiralis). Podle slov Jana Bardoně, ředitele SVÚ Olomouc, se potvrdilo, že pro vyšetření na trichinely je nejspolehlivější tzv. trávicí metoda, při níž se využívá pepsinu, takže jsou v tkáni přítomné larvy krásně zřetelné.
Výsledek je, že kadáver uloveného 38kilového selete byl neškodně odstraněn, tj. zlikvidován. Maso z pozitivního zvířete samozřejmě nelze použít pro lidskou spotřebu. Lze potvrdit, že lovec z mysliveckého sdružení v Dolní Dobrouči dobře udělal, že dal v souladu s veterinární legislativou zastřeleného divočáka vyšetřit. Tento případ trichinelózního prasete je u nás druhý za uplynulých deset let.
Určitě je dobré zopakovat, že trichinelóza je nejen nepříjemné onemocnění, ale i velmi nebezpečné, neboť může ohrozit i člověka. I když poslední případ byl v Českých zemích zaznamenán v roce 1954 (viz zpráva ze 17. 12. na www.svscr.cz.). Podle Milana Maleny, ústředního ředitele Státní veterinární správy ČR má povinnost vyšetřovat ulovená divoká prasata opodstatnění.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS
Další články v kategorii Zemědělství
- Aktuální plochy chmelnic se proti loňsku velmi mírně snížily na 4786 hektarů (06.05.2026)
- Samosběr u Olomouce začne v červnu. Česnek vypadá luxusně, těší farmáře (05.05.2026)
- Nová technologie pro sexaci spermatu (05.05.2026)
- Z pole do kokpitu. Mladé lidi láká moderní zemědělství (05.05.2026)
- Agrárníci: Sucho způsobí nižší výnosy, ohrožená je i kvalita některých plodin (05.05.2026)
- Evropská komise rozhodla o vynětí dovozu kůže z nařízení o odlesňování (05.05.2026)
- Čerstvě utrženo se snaží dostat produkty zemědělců na trh přímo a rychle (04.05.2026)
- Mladí agrárníci z vládní iniciativy kryjí zakonzervování pachtu státní půdy na další desítky let (04.05.2026)
- Budoucnost českého včelařství: ministerstvo otevírá platformu pro řešení klíčových výzev (03.05.2026)
- CIS platba na telata masného typu (02.05.2026)

Tweet



