Asociace jednala s MŽP o podmínkách neprodukčních ploch

Na poslední únorové zasedání Předsednictva Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) přijala pozvání ředitelka odboru adaptace na změnu klimatu Ministerstva životního prostředí (MŽP) Linda Stuchlíková společně s ministerským radou Romanem Scharfem. Hlavním tématem byla informovanost o vývoji vyjednávání podmínek pro plnění neprodukčních ploch v nové SZP. Diskuze se také věnovala erozi, evidenci a zdaňování krajinných prvků či způsobu využití fotovoltaických elektráren v zemědělství.

S novou SZP mají zemědělci nově povinnost vyčlenit alespoň 4 % neprodukčních ploch prostřednictvím úhorů, krajinných prvků, ochranných pásů a dalších. Nicméně ze strany odpovědných ministerstev, tedy Ministerstva zemědělství (MZe) a MŽP, ještě nejsou plně dohodnuty podmínky týkající se úhorů. ASZ ČR od počátku vyjednávání prosazovala, aby pro první rok nové SZP bylo umožněno zavést úhory na trvalých travních porostech (TTP). Dle ředitelky Stuchlíkové by MZe mělo rozlišovat úhory vzniklé na louce a úhory vzniklé na ostatních plochách. MŽP se obává, že zemědělci budou kulturu „T“ převedenou na kulturu „U“ po ukončení závazku rozorávat. Doporučuje proto dát do podmínek, aby u úhorů, které v letošním roce vzniknou na TTP, byla zajištěna záruka, že vzniklý úhor bude navrácen do kultury „T“. ASZ ČR také navrhuje, aby byly zásadně navýšeny koeficienty u dalších neprodukčních ploch, například u biopásů, stromořadí, mezí, protože především díky těmto krajinným prvkům lze zajistit skutečně strukturovanou a klimaticky odolnější krajinu. Koeficienty si proto zaslouží lepší ohodnocení, čímž by se pozitivně motivovali zemědělci, aby tyto prvky udržovali a budovali v co největší možné míře.

ASZ ČR dlouhodobě upozorňuje na problematiku evidencí krajinných prvků a s ní spojenou daň z nemovitosti. Od daně z nemovitosti jsou osvobozeny ty krajinné prvky (KP), které jsou vedené v LPIS, avšak do LPIS jde zaevidovat pouze vnitřní KP. Je proto nutné umožnit jak začlenění vnějších KP do půdního bloku, tak zvážit lepší propojenost LPIS s katastrem nemovitostí. MŽP se momentálně také věnuje novelizaci zákona o Zemědělském půdním fondu (ZPF) ke kterému se bude připravovat prováděcí vyhláška k agrovoltaice. ASZ ČR bude v této záležitosti dále držet své stanovisko – tedy aby agrovoltaika byla umožněna zejména na trvalých kulturách, jako jsou chmelnice, vinice, sady apod. ASZ ČR dlouhodobě prosazuje instalaci fotovoltaických elektráren na střechy zemědělských budov namísto jejich umisťování do zemědělské krajiny. O výše zmíněných tématech, ale i dalších, budeme nadále s MŽP jednat; o jednání také požádáme Petra Hladíka, který by měl být jmenován do funkce ministra životního prostředí novým prezidentem Petrem Pavlem již tento pátek.

Za hlavní kancelář ASZ ČR Anna Chládová

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info