BIOLOGICKÉ ZVLÁŠTNOSTI PUPALKY DVOULETÉ (OENOTHERA BIENNIS L.) A MOŽNOSTI ZAKLÁDÁNÍ POROSTŮ.

Biologické zvláštnosti pupalky dvouleté ( Oenothera biennis L.) a možnosti zakládání porostů.

Biological specifities of oenothera biennis L. and possibilities of growth stands establishment

Ing. Štolcová Miluše CSc.

Katedra rostlinné výroby -AF-ČZU

Souhrn

1) Zakládání pokusů z přímých výsevů je dosti rizikové. Pupalka dlouho a špatně vzchází, je závislá na klimatických podmínkách ( teplota, srážky) a je nejistá ve výnosech. Podle našich pokusů je optimální termín setí pupalky měsíc červen, s dostatkem srážek. Dřívější termíny ( duben, květen) byly neúspěšné.

2) Z herbicidů se nejlépe osvědčily přípravky Roundup a Stomp.

3) Porosty obou proveniencí se z přímých výsevů vyvíjely jako dvouleté.

4) Mnohem lépe se vyvíjely porosty založené mikrosadbou. Rostliny anglické provenience se vyvíjely jako jednoleté, rostliny provenience libochovické převážně jako dvouleté.

5) Nejlépe se vyvíjely porosty založené z předpěstované sadby, která se vysazuje na pozemek ke konci dubna. Porosty se vyvíjejí jako jednoleté, s aplikací desikantu se dají úspěšně sklízet.

6) V podmínkách dlouhého dne se rostliny z mikrosadby a sadby vyvíjejí jako jednoleté a v podmínkách krátkého dne jako dvouleté.

7) Variabilnost pupalky dvouleté pravděpodobně souvisí s proveniencí použitého materiálu, který prokazuje nízký stupeň prošlechtění.

pupalka dvouletá, zakládání porostů, přímý výsev, sadba, mikrosadba, růst a vývoj, fotoperiodická citlivost.

Summary

Oenothera biennis is typical by its variety in growing and developing. Plants with English and Czech origin which are sowed directly produce seeds in second year of growing. Plants with English origin which are planted from micropropagation produce seeds in frst year of growing and one half of plants with Czech origin produce seeds in frst year and the other half produce seeds in second year of growing.

The best plants of all come from maternal plants which produce seeds in frst year of growing. When we were doing research on plant˘ s reaction on the length of a day we had found out that plants growing under long day conditions ( 16 hours of full light) were creating generative organs and plants growing under short day conditions ( 16 hours of full light) stayed in phase of the leave˘ s rosette.

Úvod

Pupalka dvouletá se v posledních letech dostala do popředí zájmu farmaceutického průmyslu, a to díky obsahu kyseliny gama-linolenové v oleji z jejích semen. Tato kyselina hraje klíčovou roli v syntéze prostaglandinů, biologicky aktivních látek se širokým spektrem účinnosti ( snižování hladiny cholesterolu v krvi, léčba kardiovaskulárních chorob, léčba ekzémů, kosmetické využití) . V poslední době se objevuje možnost využití ve veterinární medicíně.

Ve volné přírodě je pupalka dvouletá nenáročná plodina. Hojně se vyskytuje na náspech železnic, podél cest, na říčních náplavech, v lomech a na pustých písčitých místech. Má ráda světlo, teplo a suchou půdu ( Pěnkavová, 1994) . Při pěstování pupalky dvouleté v kultuře se setkáváme s řadou problémů. Sheidow a Roy ( 1990) uvádějí, že porosty lze založit ze sadby nebo z přímých výsevů, každý způsob má své přednosti i nedostatky.

Metodika

Pokusy byly prováděny na pozemku Pokusné stanice agronomické fakultz ČZU v Červeném Újezdě, která leží v nadmořské výšce 398 m.n.m.. Oblast se nachází v řepařském výrobním typu, subtypu pšeničném. Klimatický okrsek je mírně teplý, mírně suchý, převážně s mírnou zimou. Území, ve kterém se stanice nachází, je součástí Bělohorské plošiny. Z geologického hlediska je oblast tvořena křídovými opukami. Převažujícím půdním podložím jsou spraše a sprašové pokryvy, které vytvářejí hnědozemní půdy. V pokusech bylo použito osivo provenience české ( ŠS Libochovice, značeno L) a anglické ( značeno A) . Pokusy byly zakládány ve třech variantách:

- přímý výsev ( 3kg/ ha) s aplikací herbicidů

rok 1996: termín setí ( 26.4., 2.5., 18.5.) , aplikace herbicidu Stomp ( 4l/ ha) , preemergentně

rok 1997: termín setí 24.4., aplikace herbicidu Stomp ( 4l/ ha) , preemergentně

termín setí 18.6., aplikace herbicidu Afalon ( 2l/ ha) , preemergentně

rok 1998: termín setí 5.5., aplikace herbicidu Roundup ( 2l/ ha, 15.5.) ,

aplikace herbicidu Stomp ( 4l/ ha) , preemergentně

Ke každé variantě byla založena kontrolní varianta bez použití herbicidu.

- sadba - předpěstovaná ve skleníku do fáze 5. až 7. pravého listu ( DC 25-27)

- mikrosadba - předpěstovaná ve skleníku do fáze 1. až 2. pravého listu ( DC 21-22)

rok 1996: sadba, termín výsadby 26.4.

mikrosadba, termín výsadby 5.5.

rok 1997: sadba, termín výsadby 24.4.

mikrosadba, termín výsadby 6.5.

rok 1998: sadba, termín výsadby 29.4.

mikrosadba, termín výsadby 7.5.

U všech variant byl sledován růst a vývoj rostlin podle makrofenologické stupnice pro pupalku dvouletou ( Novák, Šuková, 1992) , tab. 1.

Velikost parcel byla 15m2, každá varianta měla dvě opakování. Předplodinou byla ozimá pšenice. Příprava půdy na parcelách byla následující: podzimní orba do hloubky 20cm, na jaře byl pozemek dvakrát zpracován vibračními branami a před setím utužen rýhovanými válci, pupalka potřebuje pevné lůžko. Setí bylo ručním secím strojem Oyrd ( šířka řádků 50cm) , aplikace herbicidů zádovým postřikovačem. Výsadba ručně, do sponu 50 x 50cm a během vegetace byla dle potřeby plečkována ( 2-3x) . Před sklizní byl aplikován v roce 1996, 1997 přípravek Harvarde ( dávka 0,3 l/ ha) , v roce 1998 přípravek Reglone ( dávka 2 l/ ha) jako desikant. Sklizeň byla provedena v září ručně a výmlat stacionární mlátičkou. Po tříletém sledování růstu a vývoje pupalky dvouleté byly v roce 1999 založeny nádobové pokusy na fotoperiodickou citlivost rostlin výsadbou sadby a mikrosadby, na délku dne v podmínkách krátkého a dlouhého dne.

Výsledky a diskuse

Porosty založené z přímých výsevů vzešly částečně z červnového termínu setí v roce 1997 a z květnového termínu v roce 1998 s herbicidy Roundup a Stomp. Ostatní výsevy byly neúspěšné a pro malý počet rostlin musely být zaorány. Pupalka dvouletá vzchází pomalu, až 6 týdnů, potčebuje teplo na vláhu. Pro jarní výsevy je typické pomalé a nerovnoměrné vzcházení, mezerovitost po celou dobu vegetace a následné zaplevelení ( Šuková, 1992) , což se projevilo i na našich pokusech. Pěnková ( 1994) uvádí, že nejvhodnější je červnový termín setí, kdy jsou splněny teplotní i vlhkostní podmínky pro klíčení a vzcházení. Podle Reinera ( 1989) jsou nejúspěšnější termíny výsevu od poloviny července do první dekády srpna. V našich podmínkách je v tomto období splněn pouze teplotní požadavek, neboť v těchto měsících je spíše vláhový deficit.

Z aplikovaných herbicidů se nejlépe osvědčily přípravky Stomp a Roundup. Kocourková ( 1997) uvádí, že Stomp výrazně omezuje růst plevelů, hlavně jednoletých. Přesto jsou stále ještě úspěšnějěí porosty bez aplikace herbicidů, kde se provádí pouze mechanická kultivace.

Porosty založené výsevem dvou proveniencí se vyvíjely jako dvouleté a v prvním roce vegetace vytvořily pouze listovou růžici ( tab. 2) . Sheidow a Roy ( 1990) uvádějí, že některé rostliny z přímých výsevů ukončí svůj vývoj ještě v dané sezoně, kdežto ostatní přetrvávají celý první rok v přízemní listové růžici a vykvétají až druhým rokem.

Vedle pokusů z přímých výsevů byly založeny porosty z mikrosadby a sadby. Výsadba předpěstovaných sazenic na pole byla provedena, podle Sheidow, Roy ( 1990) , do sponu 50 x 50cm začátkem května u mikrosadby, koncem dubna u sadby. U varianty s mikrosadbou se nejvíce projevily biologické zvláštnosti pupalky dvouleté spojené s dvouletostí. Rostliny anglické provenience se vyvíjely jako jednoleté, rostliny provenience libochovické z poloviny jako jednoleté, z poloviny jako dvouleté, viz. tab. 3,4. Rostliny anglické provenience se s pomocí desikantu sklidily jako jednoleté, porosty provenience libochovické nebylo možno v prvém roce sklidit desikací, protože by došlo k poškození rostlin, které setrvaly ve fázi přízemní listové růžice ( DC 30) . Porosty založené ze sadby obou proveniencí se vyvíjely jako jednoleté ( tab. 5) a byly sklizeny za pomoci desikantů. Reiner ( 1989) dává přednost pěstování pupalky dvouleté ze sazenic, kdy doba pěstování nepřesáhne jeden rok.

Literatura

Sheidow, N., V., Roy, R., C., 1990: Evening primrose. Facthee, 147/ 20, Ontario,3

Reiner, H., 1989: Untersunchungen uber Anbaubedingungen und Qualitatseinigenschaften von Nachtkeze ( Oenothera biennis L.) . Giessen

Novák, J., Šuková, V., 1992: Biologie pupalky dvouleté. Sborník VŠZ, AF, řada A, 54, s. 49-57

Pěnková, I., 1994: Evropa objevuje pupalku. Živa, 42, č.3, s.109-111

Kocourková, B. a kol., 1997: Zkušenosti s pupalkou dvouletou. Úroda, 45, č.6, s.6-7

Práce byla financována grantem ČZU č. 2060 / 10 /18679 / 0 a výzk. záměrem MSM 412100002.

Příloha

Makrofenologická stupnice pro pupalku dvouletou - jednoletou formu ( Novák, Šuková, 1992)

tab. 1

hlavní fáze

růstová fáze

kód

klíčení

suché semeno

prasknutí osemení

vyrašení kořínku

00

01

05

vzcházení

objevení hypokotylu se složenými dělohami - začátek vzcházení

rozevření děloh - plné vzejítí

10

13

15

vytváření prvních pravých listů

fáze 1. pravého listu

fáze 2. pravého listu

fáze 3. pravého listu

fáze 4. pravého listu

fáze 5. pravého listu

fáze 6. pravého listu

fáze 7. pravého listu

fáze 8. pravého listu

20

21

22

23

24

25

26

27

28

listová růžice

-

30

stonkování, odnožování, butonizace

objevení hlavního stonku

začátek odnožování

objevení poupat

40

43

45

47

kvetení

začátek kvetení - kvete 10% rostlin

plné kvetení - kvete 10-75% rostlin

odkvět - většina květů odkvetlých, kvete 10% rostlin

50

51

53

57

vývoj a zrání tobolek

růst tobolek - mladé tobolky nedosáhly konečné velikosti a tvaru

zelená zralost tobolek

fialová zralost tobolek

plná zralost tobolek

60

61

63

65

67

ukončení životního cyklu rostliny

úplné zaschnutí a odumření rostliny

70

73

Hodnocení výsevu ( 2. vegetační rok) , porovnání fenologických fází v letech 1997 a 1998 ( počet rostlin)

tab. 2

datum hodnocení

provenience osiva

opakování

fáze DC

40 43 45 47 50 51 53 57 61 63 65 67

29. 5. 1997

L

1.

- 2 31 9 - - - - - - - -

--

2.

- 3 15 19 - - - - - - - -

-

A

1.

1 6 22 8 - - - - - - - -

--

2.

-13 18 4 - - - - - - - -

4. 6. 1998

L

1.

- 6 8 4 - - - - - - - -

11. 6. 1997

L

1.

- 1 12 19 2 - - - - - - -

--

2.

- 2 7 29 1 - - - - - - -

-

A

1.

- - 6 30 1 - - - - - - -

--

2.

- 2 9 23 1 - - - - - - -

15. 6. 1998

L

1.

- 1 4 11 2 - - - - - - -

24. 6. 1997

L

1.

- - - 4 24 13 1 - - - - -

--

2.

- - 1 3 11 22 2 - - - - -

-

A

1.

- - - 5 15 15 2 - - - - -

--

2.

- - 2 1 25 6 1 - - - - -

26. 6. 1998

L

1.

- - - 1 10 5 2 - - - - -

11. 7. 1997

L

1.

- - - - 2 5 32 3 - - - -

--

2.

- - - 2 3 5 16 10 - - - -

-

A

1.

- - - - 5 11 20 1 - - - -

--

2.

- - - - 3 5 18 9 - - - -

11. 7. 1998

L

1.

- - - - 3 2 10 3 - - - -

31. 7. 1997

L

1.

- - - - - 1 2 38 1 - - -

--

2.

- - - - - 2 5 29 3 - - -

-

A

1.

- - - - - - 2 35 - - - -

--

2.

- - - - - - - 32 3 - - -

22. 7. 1998

L

1.

- - - - - - 1 13 4 - - -

19. 8. 1997

L

1.

- - - - - - - 2 40 - - -

--

2.

- - - - - - - 4 35 - - -

-

A

1.

- - - - - - - 3 34 - - -

--

2.

- - - - - - - 1 34 - - -

19. 8. 1998

L

1.

- - - - - - - - 10 8 - -

20. 9. 1997

L

1.

- - - - - - - - 11 31 - -

--

2.

- - - - - - - - 8 31 - -

-

A

1.

- - - - - - - - 4 33 - -

--

2.

- - - - - - - - 3 32 - -

3. 9. 1998

L

1.

- - - - - - - - - 11 7 -

3. 10. 1997

L

1.

- - - - - - - - - - 39 3

--

2.

- - - - - - - - - - 38 1

-

A

1.

- - - - - - - - - - 36 1

--

2.

- - - - - - - - - - 33 2

Hodnocení mikrosadby ( 1. vegetační rok) , porovnání fenologických fází DC v letech 1996 a 1997 ( počet rostlin)

tab. 3

datum hodnocení

provenience osiva

opakování

fáze DC

21 22 23 24 25 26 27 28 30

29. 5. 1996

L

1.

1 3 4 10 15 6 - - -

--

2.

- 2 5 12 21 2 - - -

-

A

1.

- 2 3 18 15 2 1 - -

--

2.

1 1 1 20 9 8 - - -

4. 6. 1997

L

1.

- 1 2 20 21 4 - - -

--

2.

- 1 1 23 17 5 - - -

-

A

1.

- 1 3 18 19 - - - -

--

2.

- - 2 20 17 6 - - -

-

fáze DC

23 24 25 26 27 28 30 40 43

11. 6. 1996

L

1.

- 1 - 3 5 6 22 2 -

--

2.

1 3 2 2 5 7 21 1 -

-

A

1.

- 3 2 8 2 9 14 2 1

--

2.

- - 2 1 5 4 6 21 1

15. 6. 1997

L

1.

- 2 2 8 6 14 15 1 -

--

2.

- 3 1 6 5 10 20 1 1

-

A

1.

1 3 2 3 4 9 16 2 1

--

2.

- - 3 2 4 11 22 3 -

-

fáze DC

30 53 57 61 63 65 67

19. 8. 1996

L

1.

12 27 - - - - -

--

2.

21 21 - - - - -

-

A

1.

- 41 - - - - -

--

2.

- 39 1 - - - -

19. 8. 1997

L

1.

38 10 - - - - -

--

2.

40 7 - - - - -

-

A

1.

2 30 9 - - - -

--

2.

9 28 8 - - - -

20. 9. 1996

L

1.

12 - 5 22 - - -

--

2.

21 - 9 12 - - -

-

A

1.

- - 4 37 - - -

--

2.

- - 10 30 - - -

3. 9. 1997

L

1.

38 - - - 10 - -

--

2.

40 - - - 7 - -

-

A

1.

2 - - - 39 - -

--

2.

9 - - - 36 - -

Hodnocení mikrosadby ( 2. vegetační rok) , porovnání fenologických fází DC v letech 1997 a 1998 ( počet rostlin)

tab. 4

datum hodnocení

provenience osiva

opakování

fáze DC

40 43 45 47 50 51 53 57 61 63 65

29. 5. 1997

L

1.

1 2 27 3 1 - - - - - -

4. 6. 1998

L

1.

- 2 12 - - - - - - - -

--

2.

- 3 17 2 - - - - - - -

11. 6. 1997

L

1.

- 1 12 19 2 - - - - - -

15. 6. 1998

L

1.

- - 3 11 - - - - - - -

--

2.

- 1 4 16 1 - - - - - -

24. 6. 1997

L

1.

- - 1 4 9 14 6 - - - -

26. 6. 1998

L

1.

- - - - 3 10 1 - - - -

--

2.

- - - - 3 16 3 - - - -

11. 7. 1997

L

1.

- - - - 1 4 28 1 - - -

11. 7. 1998

L

1.

- - - - - 3 10 1 - - -

--

2.

- - - - 1 2 19 - - - -

31. 7. 1997

L

1.

- - - - - - 3 31 - - -

22. 7. 1998

L

1.

- - - - - 1 1 12 - - -

--

2.

- - - - - 2 2 18 - - -

19. 8. 1997

L

1.

- - - - - - - 6 28 - -

19. 8. 1998

L

1.

- - - - - - - 2 10 2 -

--

2.

- - - - - - - 4 15 3 -

20. 9. 1997

L

1.

- - - - - - - - 4 32 -

3. 9. 1998

L

1.

- - - - - - - - 1 11 2

--

2.

- - - - - - - - 1 17 6

Hodnocení sadby, porovnáním fenologických fází DC v letech 1997 a 1998 ( počet rostlin)

tab. 5

datum hodnocení

provenience osiva

opakování

fáze DC

21 22 23 24 25 26 27 28 30

29. 5. 1997

L

1.

- - - - 1 - - 2 41

--

2.

- - - - 1 1 2 2 40

-

A

1.

- - - - 1 1 1 3 38

--

2.

- - 1 1 1 3 1 2 35

4. 6. 1998

L

1.

- - - - - - 1 2 45

--

2.

- - - - - - 1 4 43

-

A

1.

- - - - - 1 2 3 42

--

2.

- - - - - 1 - 5 42

-

fáze DC

26 27 28 30 40 43 45

11. 6. 1997

L

1.

- 1 1 16 24 2 -

--

2.

- 2 3 7 22 12 -

-

A

1.

1 2 8 27 6 - -

--

2.

2 1 3 11 12 15 -

15. 6. 1998

L

1.

- - 1 20 25 2 -

--

2.

- - 1 24 23 - -

-

A

1.

- 1 2 19 18 6 2

--

2.

- - 3 19 15 6 5

-

fáze DC

30 40 43 45 47 50 53

24. 6. 1997

L

1.

2 2 6 14 19 1 -

--

2.

2 3 4 22 15 - -

-

A

1.

1 2 4 32 4 1 -

--

2.

2 5 7 28 2 - -

26. 6. 1998

L

1.

2 28 10 8 - - -

--

2.

9 22 12 5 - - -

-

A

1.

10 10 16 12 - - -

--

2.

8 10 15 15 - - -

11. 7. 1997

L

1.

- 1 1 2 25 15 -

--

2.

- - 1 3 32 10 -

-

A

1.

- 2 2 4 28 8 -

--

2.

- - 1 3 33 7 -

11. 7. 1998

L

1.

2 21 15 10 - - -

--

2.

9 16 15 8 - - -

-

A

1.

10 7 18 13 - - -

--

2.

8 6 17 17 - - -

31. 7. 1997

L

1.

- - - 1 4 22 17

--

2.

- - - - 1 9 36

-

A

1.

- - - 1 6 19 18

--

2.

- - - - 1 38 5

22. 7. 1998

L

1.

2 - - 1 20 24 1

--

2.

9 - - 2 18 18 1

-

A

1.

10 - - 1 25 10 2

--

2.

8 - - - 28 7 5

-

fáze DC

53 57 61 63 65 67

19. 8. 1997

L

1.

37 6 1 - - -

--

2.

40 4 2 - - -

-

A

1.

33 8 2 - - -

--

2.

42 2 2 - - -

19. 8. 1998

L

1.

10 36 - - - -

--

2.

8 31 - - - -

-

A

1.

12 26 - - - -

--

2.

15 25 - - - -

20. 9. 1997

L

1.

- - 3 41 - -

--

2.

- - 1 45 - -

-

A

1.

- 10 34 - - -

--

2.

- 19 25 - - -

3. 9. 1998

L

1.

- - 20 22 4 -

--

2.

- - 19 17 3 -

-

A

1.

- - 7 27 4 -

--

2.

- - 12 28 - -

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info