BIOODPAD 2000 - VÚRV Praha 10.5.2000

BIOODPAD 2000

Ve středu 10. května se bude konat v aule Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze seminář BIOODPAD 2000. Úvodní příspěvky budou pojednávat o možnostech třídění domovního bioodpadu prostřednictvím dvou u nás již fungujících systémů - donáškový systém např. v Nové Pace a pytlový systém např. v Luhačovicích.

Dále budou probírány možnosti zpracování bioodpadu, a to zejména prostřednictvím kompostování a anaerobní digesce, která je v EU velmi prosazována. Např. v Německu je v současné době cca 600 velkých bioplynových stanic a Dánsko usiluje o zvýšení produkce energie z bioplynu ze současných 2 PJ na 20 PJ v roce 2020.

Vedle těchto hlavních témat se na semináři bude rovněž hovořit o využití slámy coby stavebního materiálu, fluidních technologiích spalování bioodpadu, mikroorganismech pro kompostování a anaerobní digesci, atd. Na semináři bude také posuzován návrh nového zákona o odpadech ve vztahu k nakládání s bioodpady.

Záměrem semináře je představit systémy odděleného sběru, následného zpracování a konečného využití zpracovaného bioodpadu (kompostu) ke hnojivým účelům, které se ve vyspělých zemích stávají standardem. V Německu již dnes 50% domácností třídí bioodpad. Skládkování a spalování směsného (správněji smíšeného) komunálního odpadu je v EU omezováno, jelikož obě tyto technologie brání vracení živin do půdy. Skládky smíšeného komunálního odpadu jsou navíc zdrojem emisí metanu, který zvyšuje skleníkový efekt téměř 50 krát intenzivněji než oxid uhličitý.

Nejproblematičtější částí komplexu technologií pro recyklaci bioodpadu je nepochybně oddělený sběr bioodpadu. Je náročnější než sběr plastů, papíru či skla, a to jak po stránce technické, tak hlavně po stránce spolupráce s občany. I v tak environmentálně vyspělých zemích jako je Dánsko je právě tento bod příčinou opoždění rozvoje recyklace komunálního bioodpadu oproti původním plánům.

Další informace o semináři můžete získat na:

Internetu:

http://bioodpad2000.zde.cz

telefonu:

02 / 33022 491 nebo 354

faxu:

02 / 33310636

e-mailu:

slejska@vurv.cz

adrese:

CZ BIOM - České sdružení pro biomasu

-

Drnovská 507, Praha 6 - Ruzyně, 161 06

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info