Biotrh ve Velké Británii mírně poklesl
18.11.2011 | ÚZEI, Agronavigator.cz
V roce 2010 Velká Británie zaznamenala obrat s bioprodukty ve výši dvou mld. EUR.
2 mld. EUR představují úbytek 5,9 procenta oproti předchozímu roku (Organic Market Report britské organizace Soil Association). Příčiny snížené poptávky jsou omezená nabídka biopotravin v regálech supermarketů a znejistění obyvatelstva v důsledku hospodářské situace v zemi.
Obrat s biopotravinami je ve Velké Británii tradičně silně závislý na konvenčním maloobchodě. Tam se prodá 72 procent produktů v biokvalitě. Specializovaný maloobchod, který v dobách krize může lépe mobilizovat své věrné zákazníky, není ve Velké Británii tak silně zastoupen. Biosupermarkety, které v Německu, Francii a Itálii pohánějí vývoj, na ostrově téměř neexistují. Přesto však Soil Association zjistila známky pozitivního vývoje: Obrat s hovězím biomasem, dětskou výživou a ekotextiliemi v roce 2011 výrazně stoupl.
Ekologicky obhospodařovaných ploch ve Velké Británii ubylo o 0,6 procenta, jejich výměra koncem roku 2010 činila necelých 740 000 hektarů. To nicméně odpovídá 4,2 procenta zemědělsky využívaných ploch.
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii Zemědělství
- Babiš vloží Agrofert do fondu RSVP Trust (23.12.2025)
- Tento legendární stroj měnil venkov: Příběh nejrozšířenějšího traktoru Evropy (23.12.2025)
- Letos se objevilo ve velkochovech deset ohnisek ptačí chřipky, stejně jako loni (22.12.2025)
- Uhlíkově negativní zemědělství: Jak ho můžeme dosáhnout v českých podmínkách? (22.12.2025)
- Ve velkochovu slepic na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili ptačí chřipku (21.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)

Tweet



