Cena kakaa na kontraktním maximu
14.03.2005 | Colosseum
Květnový futures kontrakt kakaových bobů posílil v pátek na burze New York Board of Trade na 1804 dolarů za tunu, což bylo 51 dolarů v zelených číslech. Během dne se cena této komodity vyšplhala na nové kontraktní maximum, a to 1842 dolaru za tunu. Hlavním katalyzátorem tohoto vývoje na trhu s kakaem byly zprávy o pokračující eskalaci napětí na území Pobřeží slonoviny. Tato africká země, která je světovou jedničkou v produkci kakaa, je rozdělena na dvě znepřátelené části. Severní oblasti mají pod kontrolou rebelové a jižní část Pobřeží slonoviny kontrolují síly sympatizující s vládou prezidenta Laurenta Gbagboa.
Rebelové i provládní složky vydaly v pátek prohlášení, že hrozí bezprostřední nebezpečí obnovení občanské války, přičemž se navzájem obviňují z jednostranného porušování příměří. Pozorovatelé hlásí velké přesuny vládních sil směrem k demarkační linii. Není však jasné jestli dojde k ofensivě, protože v zemi je 10 tisíc vojáků mírových sil, včetně 4 tisíc vojáků francouzské cizinecké legie. Právě legionáři provedli, po únorových náletech bitevních letounů na základny rebelů, útok na vojenské letiště provládních sil, při kterém zničili většinu leteckých sil Pobřeží slonoviny.
Další články v kategorii Zemědělství
- Rozšíření povinné vakcinace proti Newcastleské chorobě (12.04.2026)
- Hrabošů bylo v březnu na polích méně než v únoru, přemnožení zůstávají (11.04.2026)
- U veřejných zadavatelů chceme zvýšit podíl lokálních potravin, shodli se ministr Šebestyán s ministryní Mrázovou (10.04.2026)
- Jihomoravští zemědělci žádají vytvoření strategické rezervy nafty pro sklizeň (10.04.2026)
- Šebestyán: Ve veřejném stravování by se mělo častěji vyskytovat české maso (10.04.2026)
- Za „zelené baterie venkova“: Zemědělci a energetici volají po rozumném rozvoji bioplynových stanic (10.04.2026)
- Ústav zemědělské ekonomiky a informací vede Vladimír Eck (10.04.2026)
- CNBC: Po válce na Blízkém východě může ceny potravin zvýšit i jev super El Nino (10.04.2026)
- Europoslanci ze zemědělského výboru podpořili zákaz názvů jako vegetariánský steak (09.04.2026)
- Příliš dobrá sezona brambor přivedla české pěstitele téměř na mizinu (09.04.2026)

Tweet



