Cena kukuřice spadla nejníže od října 2010, klesající trend nepolevuje
05.08.2013 | xtb.cz
Kukuřice je už několik měsíců pod tlakem a ani s počátkem srpna se situace nelepší. Dnes klesla její cena až na 4,6 dolarů za bušl - nejméně za posledních 33 měsíců. Za poklesem stojí předpověď příznivého počasí minimálně do půlky srpna. To by mělo zajistit rekordní sklizeň a její dosavadní odhady by měly být pokořeny. Americké ministerstvo zemědělství (USDA) předpovědělo letošní úrodu v USA na 13,95 mld. bušlů (viz grafika). Aktuální nezávislé odhady se však blíží 15 mld. bušlům.
Cenové poklesy zasáhly v poslední době také další obiloviny a sojové boby. Pšenice klesla na konci července na 13 - měsíční minima na 6,47 dolarů za bušl díky rostoucímu zájmu velkých importérů. Exporty z USA od počátku června vzrostly meziročně o 45 %. Cena sojových bobů dnes klesla na 13,27 dolarů za bušl, což pro tuto komoditu znamenalo roční minimum.
Od počátku roku ceny zemědělských komodit převážně klesají. S více než třetinovou ztrátou vede kukuřice. S výjimkou Brazílie roste světová produkce této komodity a zároveň vysoký stav zásob hovoří o pokračující slabosti cen alespoň do zářijové sklizně v USA.
Jiří TylečekAnalytik XTB
Další články v kategorii Zemědělství
- Ve velkochovu slepic na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili ptačí chřipku (21.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)
- Projekt Hlídače státu: Agrofert má i přes Babišův střet zájmů zakázky od státu (19.12.2025)
- Itálie a Francie jsou proti rychlému schválení a podpisu dohody Mercosur (18.12.2025)
- Čí zájmy hájí premiér Babiš na jednání Evropské rady k rozpočtu? Naší země, nebo svého agroholdingu? (18.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)

Tweet



