Ceny medu zřejmě stoupnou, odhadují včelaři
18.09.2013 | Denik.cz
Letošní rok byl pro včelaře jeden z nejhorších, konstatuje zkušený včelař Jiří Chalupa. Studené jaro a hned následující sucho bude mít vliv jak na množství medu, jeho kvalitu i na výslednou prodejní cenu.
„Na jaře bylo dlouho chladno a deštivo. Museli jsme včely přikrmovat. Období, kdy včely mohly sbírat květový med, bylo velmi krátké. Hned nato následovalo období sucha. A to zrovna období, kdy včely sbírají lesní med," vysvětluje Chalupa. To v konečném důsledku znamená, že květového a lesního medu bude o dobrou polovinu méně, než v minulých letech.„Nejde jen o počasí. Celá příroda je člověkem výrazně narušena. Na polích bují monokultury. Zmizely květnaté louky, na polích zmizely meze. Dokonce mizí i lípy, český národní strom. Obecně velmi málo se vysazují listnaté stromy. Převažují smrky, které ale na rozdíl od listnatých stromů produkují nektar pouze za určitých podmínek v horizontu několika let," zdůrazňuje zkušený včelař. To má za následek klesající výnosy medu.
Aby toho nebylo málo, potrápila včelaře letos melecitóza. Jak upřesnil včelař Chalupa, závěr sezony byl pro včely přece jen bohatý, ovšem hlavně na nektar ze smrků a modřínů. „Med je to pak sice kvalitní, ovšem má jednu nepříjemnou vlastnost. Za tři dny v úle ztuhne jako beton. Takže včelaři mají plástve sice plné medu, které ale nelze vytočit. Navíc je tento těžce stravitelný i pro samotné včely, je možné, že úhyny včel tím pádem stoupnou," povzdechne si včelař.
Vyšší cenaTyto skutečnosti mají letos podle Chalupy vliv samozřejmě na cenu medu. Jak zdůrazňuje včelař, výkupní cena medu byla letos dvojnásobná, tím pádem bude vyšší i prodejní cena. Dnes není nic neobvyklého, že sklenice medu stojí až 150 korun.
Co také včelaře trápí již několik let, je skutečnost, že jejich řady řídnou.
Staří, zkušení včelaři umírají, mladí nemají o chov včel zájem. „Učební obor včelař ze školských osnov zmizel již v roce 1996. Včelařem se učí jen zájemci z řad dospělých. Například v Přibyslavi je při základní škole včelařský kroužek, ale mladý včelař je tam, co vím, jen jeden," konstatuje Chalupa. Přitom je paradoxní, že počty včelstev neklesají. Z chovu včel se pomalu stává podnikatelský obor, malochovy včel nahrazují včelí farmy o stovkách úlů.
Autor: Štěpánka Saadouni
Další články v kategorii Zemědělství
- Analytik: Ceny komodit na trzích letos spíše klesaly, index je v minusu 4,5 pct (30.09.2023)
- Ve Francii po vinobraní prošetřují případy možného obchodu s lidmi (29.09.2023)
- Odborník: Deště na konci léta zachránily brambory, z obilí bude hlavně krmivo (29.09.2023)
- Vláda schválila 243 milionů korun pro producenty ovoce, zeleniny, chmele a mléka (29.09.2023)
- Starosti pro vinaře. Nadprůměrně teplé léto snížilo úrodu, klesl i zájem o výkup (29.09.2023)
- Vědec: Za škody způsobené vlky stát loni vyplatil zhruba 9,7 milionu Kč (28.09.2023)
- Sklizni na arcibiskupské vinici ve Velehradě přeje slunečné počasí (27.09.2023)
- Ministři zemědělství V4: vyzveme EU, aby více kontrolovala ukrajinský vývoz a zvážila zavedení vratných kaucí na obilí (27.09.2023)
- Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o Státním pozemkovém úřadu. Navrhovaná úprava podpoří územní rozvoj obcí a sníží byrokracii. (26.09.2023)
- Ministři zemědělství V4 budou jednat ve Znojmě o koridoru pro ukrajinské obilí (26.09.2023)