Ceny některých plodin jsou nižší než za komunistů
20.07.1999 | Liberecký den
Liberecký den (Agroweb) 20.7.1999
Ceny nekterých plodin jsou nižší než za komunistu
Poslední ary ozimého jecmene, kterého zemedelci na Liberecku a Frýdlantsku zaseli loni 1 750 hektaru, padnou dnes behem dne. V nejníže položených cástech Frýdlantska, kolem Svijanského Újezdu a Pencína vjedou dnes kombajnéri do repky ozimé. Informoval o tom Jirí Teplý, místopredseda Agrární komory Liberec, Jablonec nad Nisou.
"Zatím mají zemedelci na studenejším Frýdlantsku výnosy kolem triceti metrických centu z hektaru. Na jihu okresu je prumer petactyricet metráku, na nekterých lokalitách ješte o deset víc. Celkem dobre vypadá repka ozimá na severu okresu, pracovníci Agrogalasu Frýdlant odhadují, že budou mít z hektaru tricet metrických centu. To je velmi slušné,"
rekl Jirí Teplý. Ten však zároven upozornil na stále se snižující výkupní ceny techto plodin. Napríklad tuna repky se loni vykupovala za 700 korun, pred týdnem to bylo 550 Kc a dnes již dostanou pestitelé o tricet korun méne.
"Ješte horší je to s ozimým jecmenem. Ten se pred nekolika lety vykupoval za víc než tri tisíce za tunu. Dnes je cena 1 800 Kc a to je méne než za komunistu. K tomu myslím není co dodat," ukoncil zprávu o prubehu žní místopredseda agrární komory Teplý.
Další články v kategorii Zemědělství
- V Žatci vytvořili výukové materiály k přiblížení chmelařské tradice žákům (25.02.2026)
- Chumecký mlýn – zlatá medaile v programu Pestrá krajina 2025 (25.02.2026)
- USA se na Trumpův pokyn vrací ke glyfosátu. Ministr Kennedy otočil (25.02.2026)
- SZIF posoudí vložení Agrofertu do fondu RSVP Trust a ukončí vyplácení podpor (25.02.2026)
- Ministr Šebestyán v Bruselu: Apelujeme na jasný a včasný legislativní rámec nové společné zemědělské politiky a potřebná opatření pro stabilitu sektoru (24.02.2026)
- Plzeňský kraj začne v létě stavět v Klatovech farmu pro střední školu za 75 mil. (24.02.2026)
- Pěstování révy vinné v České republice v roce 2025 (24.02.2026)
- Dozorčí rada SZIF chce v úterý slyšet plán k vymáhání dotací od Agrofertu (24.02.2026)
- Česko žádá vyšší rozpočet pro zemědělství na roky 2028 až 2034, uvedl Šebestyán (24.02.2026)
- Zemědělci na Vysočině zvýšili dodávky mléka, zvířat ve velkých chovech ubylo (24.02.2026)

Tweet



