Ceny obilí se zřejmě výrazně nezvýší

Země Evropské unie očekávají rekordní úrodu obilovin

Trh s obilím ovlivní uvolnění vývozních licencí. Stát ale nemá možnost příliš exportovat.

Prostor pro vyšší cenu obilovin je podle odborníků velmi omezený. Tuzemská úroda bude nižší oproti loňsku o pouhých šest procent, což na cenu obilí nebude mít významný vliv. Ani případný export cenu příliš nezvýší. Stát nemůže příliš vyvážet, protože by na trhu vznikl nedostatek obilí, jehož dovoz by se následně mohl prodražit.

"Žádný důvod pro zvýšení cen neexistuje," říká například ekonom Karel Kříž. Podle ministra zemědělství Jana Fencla by ale zemědělci naopak udělali špatný obchod, kdyby prodali tunu potravinářské pšenice za méně než 3900 korun. Současná cena této komodity se přitom v současné době pohybuje mezi 3300 a 3400 Kč za tunu, přičemž 3300 korun zemědělcům nabízí v intervenčním nákupu Státní fond tržní regulace (SFTR). "Cenu obilovin by oživil export. Stát by měl ještě koncem září rozhodnout, zda a na jaké množství vydá vývozní licence," uvedl Jan Sýč z Agropolu. Na vývoz toho ale zřejmě moc nezbude. V současnosti je podle něj sklizeno asi 95 procent osetých ploch, přičemž oproti loňskému roku bude obilí méně asi o 400 tisíc tun. "Zhruba takové množství loni od zemědělců vykoupil SFTR," dodal Sýč. Stát by sice měl odbyt v Polsku či na Slovensku, kde se očekává nedostatek obilí, pak by ale podle Sýče riskoval dražší dovoz. Nijak dramatický nárůst ceny obilovin neočekává ani stínový ministr zemědělství ODS Miloslav Kučera.

Rekordní sklizeň navíc očekávají země EU, které každoročně hledají odbyt v zemích střední a východní Evropy. Ty letos sklidí podle Ústavu zemědělských a potravinářských informací 209,5 miliónu tun obilovin, což je o 11,1 miliónu tun více než v loňském roce. Odhad vychází ze sklizňové plochy, kterou unie proti minulému roku rozšířila o 1,17 miliónu na 36,58 miliónu hektarů a ze zvýšených průměrných výnosů o 2,2 procenta. Farmáři EU oproti roku 1999 rozšířili plochy výnosnějších odrůd.

Největší nárůst produkce obilovin letos očekávají Španělsko (o 32,8 procenta), Švédsko (o 18,7 procenta) a Finsko (o 17,6 procenta), více než loni sklidí také Francouzi (o 2,2 procenta) a Němci (o 3,4 procenta).

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info