Češi kupují maso nejraději v malých obchodech
04.08.2006 | novinky.cz
České domácnosti nakupují čerstvé maso nejraději v malých samoobsluhách nebo v řeznictví. Pro zbytek zboží přitom vyrážejí do velkých obchodů. Uvádí to výzkum společností INCOMA Research a GfK Praha.
Pro maso do menších prodejen vyrazí 27 procent zákazníků, 23 procent dává přednost řeznictvím nebo prodejnám maso-uzeniny, uvádí studie nazvaná SUPERMARKET & DISKONT 2006.
"Je to trvalý jev. Troufám si tvrdit, že v malých prodejnách lidé očekávají služby někoho, kdo jim dokáže poradit, tedy lepší služby," řekl Právu Jaromír Kloud z Českého svazu zpracovatelů masa.
Moderní prodejny - hypermarkety, supermarkety a diskonty - preferuje při nákupu masa 41 procent zákazníků. Naopak velké nákupy potravin v nich činí více než tři čtvrtiny rodin. Vůbec nejoblíbenější jsou mezi moderními prodejnami hypermarkety, které navštěvuje 40 procent zákazníků; maso si v nich ale pořizuje jen čtvrtina z nich.
"Výsledky výzkumu naznačují určitá specifika při nákupu masa. Spotřebitelé upřednostňují menší prodejny, které jim zajišťují čerstvé výrobky krátkodobé spotřeby v blízkosti bydliště. Zároveň rádi nakupují čerstvé maso u specialistů," uvádí studie.
Zákazníci vybírali vedle prodejny, která je jejich hlavním nákupním místem pro potraviny obecně, také prodejnu, kde utratí nejvíce peněz za maso. Mají-li pořídit vše najednou, vyráží podle výzkumu do Globusu, Intersparu, Plusu a Makra.
Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben chování spotřebitelů chápe, ale upozorňuje, že jak malé, tak velké prodejny musí dodržovat při zacházení se zbožím stejná pravidla. "Nelze říci, že supermarkety jsou horší a menší řeznictví lepší. Kontroly do velkých obchodů navíc přicházejí častěji a v zájmu hypermarketů je, aby nezadávaly příčiny k pochybnostem. Přišly by o značné tržby," řekl Právu Duben.
Další články v kategorii Zemědělství
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Regenerativní zemědělství se po letech pokusů i praxe jeví jako možné a vhodné (11.12.2025)
- Ministerstvo zemědělství vyhlásilo výsledky veřejné soutěže programu na podporu aplikovaného výzkumu ZEMĚ II (11.12.2025)
- Zemědělci by mohli nově řešit i větrnou erozi, MŽP připravilo novelu vyhlášky (10.12.2025)
- Podcast | Šebek: Nelžeme si do kapsy, že nová vláda bude podporovat malé a lokální farmy (10.12.2025)
- Agrostroj Pelhřimov se loni dostal do ztráty, chystá závod v USA (10.12.2025)
- Dohoda o NGT umožní rychlejší vývoj plodin odolných vůči klimatu (10.12.2025)
- Chlebovické brambory – Farma Libora Janečky – vítěz soutěže Farma roku 2025 (10.12.2025)

Tweet



