Češi nechtějí platit za hovězí. Krávy jdou do světa na chov

Masa se v Česku v posledních letech vyrábí stále méně. Klesající trend se nezměnil ani ve druhém čtvrtletí letošního roku. Od dubna do června ho řezníci vyrobili 110 736 tun, což bylo o 3,4 procenta méně oproti stejnému období loňského roku.

Vyrábí se také méně vepřového. Jeho domácí produkce nestačí ani na polovinu spotřeby. Český statistický úřad uvedl, že výrazně klesla hlavně výroba hovězího, oproti druhému čtvrtletí loňského roku to bylo o osm procent. U masa z krav šlo dokonce o více než desetinu. Podle statistiků si totiž zemědělci nechali v chovech více krav než obvykle, aby měli dostatek telat pro další chov.

ROLI HRAJE I MÁSLO

Dalším důvodem může být i růst ceny mléka. „Zemědělci si krávy nechávají na dojení, protože si kompenzují ztrátu z loňského roku,“ řekl Deníku předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík. V předchozím období byl totiž na trhu přebytek mléka a jeho cena byla nižší. Nyní se naopak nedostává zejména mléčného tuku, což vyhání ceny másla do strmých výšek .

Ředitel Českého svazu chovatelů masného skotu Kamil Malát navíc tvrdí, že Češi za hovězí nechtějí příliš platit. „Hovězí maso patří k nejdražším. Ochota lidí v Česku utrácet peníze za kvalitní produkty je pořád nízká,“ řekl. Zemědělci proto kvalitní skot vyvážejí za hranice. Ve druhém čtvrtletí šlo o 49,7 tisíce kusů zvířat oproti 600 dovezeným kusům. Skot určený na porážku se vyvážel hlavně do Rakouska, kvůli dalšímu chovu zvířata exportovali zejména do Turecka a Polska.

Dlouhodobě ovšem klesá také produkce vepřového, oproti předchozímu roku to bylo o 6,6 procenta. Ve druhém čtvrtletí se do ČR dovezlo o 3,1 procenta vepřového více než v předchozím roce, především z Německa, Polska a Španělska. Český vývoz naopak poklesl o 3,4 procenta.

VLIV DOTACÍ

Řada států EU produkci vepřového silně dotuje ze svého rozpočtu. „To znamená, že se do ČR dováží velmi levné vepřové maso, a naši chovatelé tak nemohou svoji produkci na trhu uplatnit za reálné ceny,“ uvedla Dana Večeřová z Potravinářské komory.

Česko je podle ní ve výrobě vepřového soběstačné pouze ze 46 procent. „Zvýšená podpora živočišné výroby dospěla alespoň k tomu, že nedochází k žádnému dalšímu výraznému poklesu,“ míní Večeřová.

Ani peníze pumpované do podpory chovu prasat nepomáhají. „Výsledek se zatím nikde moc neukazuje,“ posteskl si předseda Aso-ciace soukromého zemědělství Josef Stehlík. „Evidentně se ukazuje, že bychom se asi měli zabývat jinou, efektivnější komoditou, než je výroba vepřového,“ míní.

Autor: Jiří Janda

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info