Česko má sedmý případ ptačí chřípky
04.04.2006 | Lidové noviny
V Česku byl zjištěn sedmý případ ptačí chřipky. Testy prokázaly nákazu virem H5 u labutě nalezené o víkendu v Týně nad Vltavou u starého mostu. Sdělil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Okolo místa nálezu bude vymezeno pásmo o poloměru deset kilometrů, kde budou platit mimořádná opatření. Všechny dosavadní případy byly zjištěny na jihu Čech. U první nakažené labutě, nalezené předminulé pondělí u Hluboké nad Vltavou, potvrdila referenční laboratoř EU v Británii výskyt nebezpečného viru H5N1.
U následných dvou kusů, které se objevily v Českých Budějovicích a opět v Hluboké, česká národní referenční laboratoř ve Státním veterinárním ústavu Praha konstatovala vysoce nakažlivý vir H5. U dalších tří kusů, nalezených v Českých Budějovicích a jejich okolí, je zatím známo, že jde o H5.
Mimořádná veterinární opatření platí v jižních Čechách od minulého týdne. Jejich základem je vymezení pásem o poloměru tři a deset kilometrů kolem místa nálezu nakaženého ptáka. Obce v obou pásmech musejí provést soupis všech hospodářství s chovem drůbeže a zajistit kontejnery nebo nepropustné uzavíratelné nádoby pro uhynulá zvířata. Chovatelé nesmějí chovat ptáky ve volném výběhu. V území kolem nálezu platí také zákaz přesunů drůbeže, vajec, podestýlky a krmiva, omezení vstupu lidí do drůbežáren, přes dezinfekční rohože je omezen i vjezd automobilů do areálů chovů.
Opatření se dotýká také majitelů psů, kteří musejí mít mimo obydlí svá zvířata vždy na vodítku. Minimální doba pro mimořádná opatření je 21 dní, po vyhodnocení rizika má krajská veterinární správa právo je zmírnit.
Další články v kategorii Zemědělství
- Kvůli suchu hrozí nedostatek krmení pro zvířata, řešením je nižší povinné zatížení pastevních ploch (29.05.2026)
- Pomsta za sbližování s EU: Rusko zakázalo dovoz rajčat, okurek a jahod z Arménie (29.05.2026)
- Martin Nejdl: stříbrná medaile v soutěži Pestrá krajina (29.05.2026)
- Samosběry jahod začínají. Farmáři lákají i na vychytávku, která šetří záda. (29.05.2026)
- Sucho způsobí nižší výnosy zemědělcům (29.05.2026)
- Tragédie na pastvě na Slovensku: Muže zabila kráva (28.05.2026)
- Resort zemědělství nadále vyplácí dotace Agrofertu. Stopka se jich netýká, tvrdí ministr (28.05.2026)
- Německo a další státy odmítly navýšení rozpočtu na zemědělství a kohezi (28.05.2026)
- Reuters: Čína povoluje vývoz močovinového hnojiva, může to snížit světové ceny (28.05.2026)
- Pradědečkův traktor v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi připomene legendární značku Škoda. Historické stroje ožijí v pohybu (28.05.2026)

Tweet



