Český modrý mák na ruském trhu
13.11.2018 | APIC-AK
Český modrý mák patří dlouhodobě mezi jednu z nejvýznamnějších agrárních exportních položek České republiky do Ruské federace. Téměř 80 % potravinářského máku na ruském trhu pochází z České republiky, v objemovém vyjádření to v roce 2016 bylo téměř 7,5 tis. tun. Dalšími minoritními exportéry máku do Ruska jsou Maďarsko, Čína a Turecko. Rusko vlastní mák nepěstuje a je plně závisle na jeho dovozu.
Podle údajů Světové organizace pro výživu a zemědělství (FAO) byla v roce 2016 největším světovým dovozcem máku Indie, Rusko zaujímá druhé místo, Německo třetí. Co se týká spotřeby, první místo zaujímá taktéž Indie, následuje Německo, Česká republika a Maďarsko. Rusko je pak pátým největším spotřebitelem máku na světě. Např. v roce 2016 dovezlo necelých 9 tun máku.
Podle vyjádření ruských pekařů a cukrářů je máku na ruském trhu nedostatek a reálná spotřeba by mohla být až 2-3x vyšší. Pro srovnání, Česká republika spotřebuje ročně 4 – 5 tis. tun máku a Rusko dvojnásobek - 9 tis. tun., ale počet obyvatel v Rusku je cca 14x větší než v ČR.
Ruští pekaři mák nejčastěji používají ve formě makové náplně (až 70 %), na posyp pečiva, sušenek a dalších pekařských výrobků je využit zbytek.
Jelikož se jedná o velmi perspektivní obor, plánuje Ministerstvo zemědělství prostřednictví zemědělské diplomatky uskutečnit seminář o českém modrém máku, který má zvýšit povědomí o tomto jedinečném vývozním artiklu. Akce by se měla konat během Eurasijského pekařského fóra v Moskvě v dubnu 2019.
Přílohy
Tab. 1 – Export máku z České republiky do Ruské federace v letech 2013-2018 (PDF, 116 KB)Tab. 2 – Celkový dovoz máku do Ruska v letech 1992-2016 (údaje FAO) (PDF, 75 KB)
Zdroj: Ministerstvo zemědělství
Další články v kategorii Zemědělství
- Babiš vloží Agrofert do fondu RSVP Trust (23.12.2025)
- Tento legendární stroj měnil venkov: Příběh nejrozšířenějšího traktoru Evropy (23.12.2025)
- Letos se objevilo ve velkochovech deset ohnisek ptačí chřipky, stejně jako loni (22.12.2025)
- Uhlíkově negativní zemědělství: Jak ho můžeme dosáhnout v českých podmínkách? (22.12.2025)
- Ve velkochovu slepic na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili ptačí chřipku (21.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)

Tweet



