Českým zemědělcům rostou příjmy prudkým tempem
04.01.2008 | Euroskop
Příjmy domácích zemědělců se loni zvýšily o pětinu, což je druhý nejlepší výsledek v rámci celé evropské sedmadvacítky, hned za Litvou. Přesto Agrární komora není spokojena s tím, jak velké dostávají rolníci dotace.
Podle odhadů Eurostatu vyskočily příjmy litevských farmářů o téměř šedesát procent. Česko ovšem dosáhlo zhruba dvojnásobného meziročního nárůstu než třeba Polsko nebo Slovensko.
V korunách dosáhne loňský zisk českého zemědělství nepochybně rekordu, některé odhady hovoří až o 16 miliardách korun. Podílejí se na tom dotace ve výši 36 miliard, ale i vzestup cen zemědělské produkce v druhé polovině roku 2007.
Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby jsou nyní velmi dobré ceny za obilí i řepku, slušné za mléko, drůbež nebo vejce. "Potřebujeme ale ještě zvednout ceny vepřového a hovězího masa," dodává.
Agrárníci si přitom stále stěžují na to, že ve srovnání s ostatními státy unie, především Polskem a západní Evropou, se o ně stát málo stará.
Letos mají dostat na dotacích, ze státní pokladny i z Bruselu, zase asi o čtyři miliardy víc než loni. Chtějí ale ještě asi půl miliardy navíc, tedy maximum, jaké podle Veleby umožňují dotační pravidla unie. Jedním dechem přitom komora tvrdí, že prohlubující se závislost na dotacích je pro zemědělce nezdravá.
Další články v kategorii Zemědělství
- Babiš vloží Agrofert do fondu RSVP Trust (23.12.2025)
- Tento legendární stroj měnil venkov: Příběh nejrozšířenějšího traktoru Evropy (23.12.2025)
- Letos se objevilo ve velkochovech deset ohnisek ptačí chřipky, stejně jako loni (22.12.2025)
- Uhlíkově negativní zemědělství: Jak ho můžeme dosáhnout v českých podmínkách? (22.12.2025)
- Ve velkochovu slepic na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili ptačí chřipku (21.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)

Tweet



