Chovatelé prasat mají šanci na pomoc EU, mapovat místní potíže má i česká pracovní skupina
15.12.2010 | MZe ČR
Evropská unie se chystá pomoci producentům vepřového masa, podobně jako v minulosti výrobcům mléka. Propad v sektoru vepřového masa totiž pokračuje už několik let v celé EU. Produkce vepřového v unii stále klesá a jen v Česku za šest let jeho členství v unii se snížila o 40 procent.
Evropská sedmadvacítka chce sestavit expertní skupinu, která má co nejrychleji nalézt vhodné formy pomoci. Stejně unie postupovala v případě výrobců mléka. Ti se tak například nově budou moci sdružovat a mít silnější vyjednávací pozici vůči zpracovatelům. Stejně tak ministr zemědělství Ivan Fuksa ustanovil koncem listopadu čtyři pracovní skupiny pro oblast živočišné výroby. Jedna z nich má řešit právě problémy chovatelů prasat, konkrétní návrhy by měla předložit během prvního čtvrtletí příštího roku.
Podle náměstka ministra pro Společnou zemědělskou a rybářskou politiku Juraje Chmiela by zřízení expertní skupiny na evropské úrovni bylo užitečné. "Česká republika tuto myšlenku podporuje. Už dříve bylo rozhodnuto o ustavení podobné pracovní skupiny složené z místních odborníků, chovatelů prasat i zpracovatelů vepřového masa, která by popsala specificky české potíže a navrhla na ně lék," uvedl náměstek Chmiel.
Tereza M. Dvořáčková
tisková mluvčí MZe
Další články v kategorii Zemědělství
- Veterináři mají stávkovou pohotovost. Škrty ohrožují bezpečnost potravin, tvrdí (15.03.2026)
- Středočeští zemědělci loni sklidili nejvíc obilí od roku 2016 (14.03.2026)
- Ministerstvo vyvrací dezinformace kolem svého rozpočtu: nejde o navyšování dotací, snahou je srovnat dluh, vytvořený předchozí vládou (13.03.2026)
- Svazy chtějí s MZe a MŽP řešit ochranu zvířat, které ohrožují chov či prostředí (13.03.2026)
- Mladí zemědělci v Olomouci soutěžili o postup do finále. Zvítězil Bruno Lipták (13.03.2026)
- Předkupní právo na půdu či lokální produkty ve veřejném stravování jako témata pro senátorku Šípovou (13.03.2026)
- Zemědělský fond bude hospodařit s 45,3 mld. Kč, částka je meziročně vyšší (13.03.2026)
- Poradenství k získání statusu RZH je připraveno. Pomůže i kultivovat prostředí (12.03.2026)
- Na zemědělské dotace dá stát letos čtyři miliardy korun, více než loni (12.03.2026)
- V Zábědově na Hradecku budou hasiči likvidovat šestý velkochov s ptačí chřipkou (12.03.2026)

Tweet



