Chovy holubů jsou ohroženy
16.11.1999 | Mladá fronta Dnes
MF Dnes 16.11.1999
Chovy holubů jsou ohroženy
Louny - Na Lounsku jsou vážně ohroženy chovy ušlechtilých holubů. Po více než deseti letech se v jednom chovu v Peruci objevil poměrně vzácný paramyxovir, který je příbuzný viru pseudomoru drůbeže. "Nemoc holubů není naštěstí přenosná na člověka ani na domácí drůbež, přesto může zcela zlikvidovat celý chov holubů. Odkud se tato nemoc vzala, není zcela jasné, ale důvodem jejího rozšíření je asi mnoho let opomíjená vakcinace těchto ptáků," uvedl včera ředitel Okresní veterinární správy v Lounech Jaroslav Horník. "Chovatelé holuby nenechali očkovat patrně proto, že protilátky jsou drahé." Nový veterinární zákon nenutí holubáře, aby své chovy chránili před nemocí. "Je pouze v jejich zájmu, zda si chtějí chov uchránit. V současné době na tuto nemoc upozorňuje chovatelský svaz," dodal Horník. Naposledy se pseudomor vyskytl v chovech drůbeže zhruba před rokem na Chomutovsku a majitelům ptáků způsobil značné škody.
(pam)
Další články v kategorii Zemědělství
- Ministr Šebestyán představil potravinového ombudsmana: Mediátor řešení vztahů mezi články potravinového řetězce a kontakt pro zákazníky a firmy (26.02.2026)
- Koncem března bude v ČR k dispozici vakcína proti dalším typům katarální horečky ovcí (26.02.2026)
- ČSÚ: V Plzeňském kraji loni meziročně klesly stavy drůbeže i prasat (26.02.2026)
- O status rodinné farmy si po měsíci řekl jediný podnik (26.02.2026)
- MZe rozšíří podmínky pro vyplacení dotace na vakcinaci prasat, projedná to vláda (26.02.2026)
- V Žatci vytvořili výukové materiály k přiblížení chmelařské tradice žákům (25.02.2026)
- Chumecký mlýn – zlatá medaile v programu Pestrá krajina 2025 (25.02.2026)
- USA se na Trumpův pokyn vrací ke glyfosátu. Ministr Kennedy otočil (25.02.2026)
- SZIF posoudí vložení Agrofertu do fondu RSVP Trust a ukončí vyplácení podpor (25.02.2026)
- Ministr Šebestyán v Bruselu: Apelujeme na jasný a včasný legislativní rámec nové společné zemědělské politiky a potřebná opatření pro stabilitu sektoru (24.02.2026)

Tweet



