Cílů je dost, ale spíše v zahraničí, říká šéf investic Agrofertu

Zatímco Babiš je impulzivní typ obchodníka, který dokáže kupovat firmy z hodiny na hodinu, stejně jako z obchodů na poslední vycouvat, jeho pravá ruka přes investice Libor Němeček platí za chladného investičního matematika. "Drobné rozdíly jsou spíše ku prospěchu, jeho intuice je velmi důležitá, ale někdo to pak musí spočítat a připravit," říká v rozhovoru pro magazín Trendy 2014.

Andrej Babiš je pověstný tím, že během obchodů umí být velmi tvrdý, často rychle mění směr. Vy jste člověk vydrilovaný nadnárodní bankou, kde vše má své postupy. Nezažil jste kulturní šok?

Přechod do Agrofertu šokem nebyl. Moje zaměření už v Citibank odpovídalo tomu, co dělám zde. Byl to i podobný styl, byť na zakázku klientů. Ale už tehdy jsem byl u akvizic i jejich financování a také bylo potřeba reagovat velmi rychle. Odlišnost je pochopitelně v tom, že na rozdíl od globální banky s maticovou strukturou řízení je zde jeden vlastník. O to je to jednodušší a rychlejší.

Z vašeho životopisu je zřejmé, že se specializujete řekněme na matematickou logiku obchodů. O Babišovi se zase říká, že je to spíše intuitivní typ obchodníka. Jak tedy vaše spolupráce vypadá, dá na vás?

Nemyslím, že se v uvažování zas tolik lišíme. Drobné rozdíly jsou pak spíše ku prospěchu.Jeho intuice je určitě velmi důležitá, ale někdo to pak musí spočítat a připravit. Finální cena nebo naše pozice je pak výsledkem debaty. Navíc impulzy vycházejí zejména z jednání s protistranou.

Ale mluví se o něm jako o autoritářském manažerovi, který když si něco usmyslí, tak to udělá, ať to stojí, co to stojí. Souhlasíte?

Tak to není. Vždy hraje svou roli ekonomická hranice a řekněme nějaký strategický rozměr obchodu. Určitě bych nepodceňoval pana Babiše v tom, že nerozumí číslům. Naopak, dokáže je velmi rychle analyzovat.

Dobře, ale stalo se někdy, že jste mu obchod vyloženě rozmluvil?

Na to si nevzpomínám, ale asi takové případy byly. Měli jsme situace, kdy jsem hranici viděl někde jinde než pan Babiš. Většinou se pak dále pokračuje v jednání s prodávajícím, kde se snažíme docílit určitého vývoje.

Jak jste se k sobě vůbec dostali?

Citibank byla v 90. letech hlavní bankou Agrofertu, potkával jsem se s ním od začátku mého působení v Citi. Pracoval jsem na projektech, které mu banka financovala, třeba na privatizaci Unipetrolu. Nabídka přejít do Agrofertu přišla uždříve. Tehdy jsme se ještě nedomluvili. V roce 2008 jsem už neváhal, mémurozhodování pomohla finanční krize, která na banky dopadla velmi tvrdě.

Na začátku roku 2013 Andrej Babiš prohlásil, že bude z hlediska investic vůbec největší. Skupina měla proinvestovat zhruba devět miliard korun. Máte splněno?

Devět miliard bylo myšleno včetně investic do vlastních firem. Zatím devět miliardproinvestováno nemáme a zřejmě ani mít nebudeme. Je to dáno odkladem některých akvizic, které měly být uzavřeny ještě letos.

Plánujete pro příští rok trochu ubrat, nebo budete držet podobný, či dokonce větší objem investic?

Myslím, že bude méně akvizic a zvýší se podíl vnitřních investic. Chystáme třeba řadu investic v našich chemičkách. Ve finále ale bude záležet na tom, jak se budou projekty vyvíjet. Nemáme na žádný rok přesný akviziční cíl, vždy záleží na situaci trhu.

Rýsuje se nyní něco velkého?

Můžeme potvrdit zájem o chorvatskou polostátní chemičku Petrokemija Kutina, kde se zúčastníme tendru. Rýsuje se i několik dalších projektů v potravinářství v Maďarsku.

Autor:Pavel P. Novotný

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info