ČR může od EU dostat 100 milionů na podporu zemědělského vývozu
07.12.2014 | FinančníNoviny.cz
Evropská unie by v souvislosti s ruskými sankcemi mohla v příštím roce zemědělcům dát kolem miliardy eur na podporu exportu. Česko by z balíku mohlo dostat přes 100 milionů korun. V Otázkách Václava Moravce to dnes řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).
"Dopad pro Evropskou unii v rámci ruských sankcí je 11 miliard euro. My neočekáváme, že nám Evropská unie dá tady tuto částku, ale bavili jsme se o tom, že by minimálně zhruba jednu miliardu euro měla v příštím roce vyčlenit na řešení této situace," řekl Jurečka.
"Bavíme se tady v zásadě o více než 100 milionech korun," uvedl k částce, která by mohla připadnout Česku. Podpora by se podle ministra měla týkat všech komodit a měla by směřovat zejména ke zvýšení vývozů do asijských zemí nebo na Blízký východ. Nyní podle Jurečky, který má za to, že první plošná opatření EU nenaplnila očekávání, směřuje 90 procent exportů českých zemědělců do zemí EU.
Rusko potravinářské sankce zavedlo v srpnu, když na rok zakázalo veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny z EU, Spojených států, Austrálie, Kanady a Norska. Šlo o odvetu za západní sankce proti Rusku za jeho postoj vůči Ukrajině.
Jurečka také v debatě uvedl, že ministerstvo se bude bavit o tom, jak do budoucna naložit s národní značkou kvality Klasa. "Já budu chtít si vydefinovat a vyříkat se zástupci Potravinářské komory a vůbec potravinářů v České republice, nakolik je nadále do budoucna označení výrobků značkou Klasa přínosné," řekl. Sám prý zvažuje, jestli efekt prostředků vkládaných do značky je tak zásadní, a jestli se třeba do budoucna nezaměřit více na soutěž Regionální potravina.
Stínový ministr zemědělství za KSČM Pavel Kováčik řekl, že by k přehodnocování přistupoval opatrně. Dosavadní investice podle něj přinesly velmi vysokou znalost značky Klasa. Podobně se vyjádřil generální ředitel Hamé Martin Štrupl.
- Autor: ČTK
- www.ctk.cz
Další články v kategorii Zemědělství
- Vypěstovat melouny v Česku už není problém. Důležité je předpěstování i výběr vhodného druhu (19.04.2026)
- Zelený kruh: Jedy na hraboše, ústupky lovcům vlků a krajina bez ochrany. Komu slouží ministři Šebestyán a Červený? (17.04.2026)
- Zemědělci objevují zlatý důl v akumulaci: Bateriová úložiště mění pravidla hry (17.04.2026)
- Prazdroj inštaloval meteostanice na poslednej slovenskej chmeľnici (17.04.2026)
- Sedláci představili novému vedení MŽP své postoje k aktuálním tématům ochrany přírody (17.04.2026)
- Agrishow se stal nejnavštěvovanějším veletrhem v Brně od roku 2018 (16.04.2026)
- Jako první u nás vyrábí veganské víno. Je to pracnější, ale rozdíl je poznat, říká vinař Jaroslav Gracl (16.04.2026)
- Mléčný průmysl na Filipínách otevírá nové příležitosti i pro české dodavatele automatizace (16.04.2026)
- Ministerstvo zemědělství zvyšuje podíl lokálních potravin ve veřejném stravování (16.04.2026)
- Zemědělci mohou podle experta ušetřit vytvořením podrobné produkční mapy pozemků (15.04.2026)

Tweet



