ČR nevznesla požadavek na blokaci půdy
12.06.2000 | Agris
CR nevznesla požadavek na blokaci pudy
Na rozdíl od zemí, které usilují o vstup do EU v první vlne rozšírení, CR dosud nedeklarovala, na jak dlouhé období hodlá blokovat prodej zemedelské pudy cizincum, V prubehu semináre EUROFÓRUM MORAVA porádaném obcanským sdružením Farmárské centrum a Mendelovou zemedelskou a lesnickou univerzitou v Brne to pripustil Tomáš Kreutzer z Ministerstva zemedelství CR (MZe).
Podle jeho informací probíhá v soucasné dobe na MZe na toto téma diskuse o formulaci, která by splnovala zadání Vlády CR, podle níž "se má najít nediskriminacní rešení". Možnosti jsou v zásade tri: blokace pudy po dobu vyjednaného prechodného období, dánský model vycházející z možnosti nabývání pudy až po urcité dobe trvalého pobytu a plná liberalizace trhu s pudou. V posledním prípade by ale byl podle Kreutzera významne eliminován ceský podnikatel.
Madarsko pritom podle jeho slov požaduje blokaci prodeje pudy cizincum po dobu 18 let a Polsko po dobu 10 let.
Další články v kategorii Zemědělství
- V rybnících Rybářství Třeboň vyschla třetina vody, nejvíce v historii firmy (06.08.2026)
- Oblíbený samosběr melounů u Olomouce se blíží. Letos začne dřív (06.08.2026)
- „Jsme zděšeni.“ Půda pro Babiše, nový zákon má pomoct agropodnikům, odpůrci mají plán (05.08.2026)
- Italské zemědělce trápí listokaz japonský ničící vinice i sady (05.08.2026)
- Vlk: Prodlevy s proplácením újmy za ztížení pastvy (05.08.2026)
- Tisíce lidí sem jezdí na jahody. Teď oblíbenou farmu koupil nový majitel (05.08.2026)
- Obce mohou opravit nebo vybudovat vodní nádrže, od Ministerstva zemědělství na to dostanou 300 miliónů korun (05.08.2026)
- Žně výrazně postoupily, sklizeno je víc než 80 procent ploch obilnin (05.08.2026)
- Z rybího kalu k biostimulantu pro pěstitele. Doktorandi z MENDELU vyvíjejí přípravek FISHIT (05.08.2026)
- První letošní hrozny na burčák začali v Dolních Dunajovicích sbírat s rozedněním (04.08.2026)

Tweet



