Cukrovary podle ÚOHS neuzavřely kartel
13.02.2006 | Agris
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal 6. února 2006 nové prvostupňové rozhodnutí v případě možného porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže cukrovarnickými společnostmi EASTERN SUGAR ČESKÁ REPUBLIKA, a.s., Moravskoslezské cukrovary, a.s. a Cukrovary TTD a.s. a Cukrovar Vrbátky a.s.. Informoval o tom dnes tiskový odbor Úřadu s tím, že cukrovary nebudou pokutovány za původní podezření z jednání ve shodě. V původním prvostupňovém rozhodnutí z listopadu 2004 Úřad konstatoval, že účastníci řízení (kromě společnosti Cukrovar Vrbátky, jež se stala účastníkem až koncem roku 2005) si mezi sebou vyměňují prostřednictvím Českomoravského cukrovarnického spolku důvěrné informace o produkci cukru, zásobách, prodejích, vývozech a dovozech cukru, podílech na trhu apod., a to s měsíční periodicitou.
Tito producenti cukru uzavřeli a plnili od roku 1998 zakázanou a neplatnou dohodu o výměně informací, čímž úmyslně porušili v období od roku 1998 do listopadu 2004 (jeden z účastníků řízení se tohoto porušení dopustil pouze do srpna 2004) zákon. Dále údajně plnili nejméně od září 2002 do srpna 2003 dohodu o rozdělení trhu s cukrem. Popsanými způsoby jednání by producenti cukru narušili hospodářskou soutěž na trhu průmyslového cukru pro další zpracování a na trhu cukru pro přímou spotřebu. Za uvedená jednání byla jmenovaným společnostem uložena pokuta v souhrnné výši 118,7 mil. Kč. Proti tomuto rozhodnutí byl podán rozklad a předseda Úřadu následně vrátil případ opět k prvnímu stupni.
“Nové prvoinstančního rozhodnutí konstatuje porušení zákona pouze v bodě týkajícím se výměny informací prostřednictvím Českomoravského cukrovarnického spolku. Nebyla však prokázána existence zakázaných dohod či jednání ve vzájemné shodě spočívajícího ve stanovování prodejních cen cukru či rozdělování trhu s cukrem a v těchto bodech bylo řízení zastaveno. Za zjištěné porušení zákona nebyla uložena sankce. Rozhodnutí doposud nenabylo právní moci,“ uvedl dnes UOHS.
Další články v kategorii Zemědělství
- Vláda dočasně snižuje spotřební daň u nafty. Snížení maximální výše vratky u tzv. zelené nafty neomezuje podporu (08.04.2026)
- Peruánští vědci zmapovali vliv pesticidů na rakovinu po celé zemi (08.04.2026)
- Zemědělci kvůli zdražování odkládají objednávky hnojiv nebo jich nakupují méně (08.04.2026)
- MZe: O licenci k rituálním porážkám pro účely obchodu nezažádala ani jedna jatka (08.04.2026)
- Jak rychle a efektivně pomoci zemědělcům v době drahé nafty? Spotřební daní na naftu (07.04.2026)
- Prazdroj se zemědělci ukazuje v přímém přenosu 280 dní dlouhou cestu k pivu (07.04.2026)
- Mexičtí farmáři a řidiči kamionů chystají blokády ve dvou třetinách země (07.04.2026)
- Veterináři prověřují šíření chřipky skrz firmu Perena. Pomůže očkování? (07.04.2026)
- Zemědělci ve Zlínském kraji loni vyprodukovali meziročně méně mléka (07.04.2026)
- Řezem chmele začali práce na chmelnicích, na drátkování přijedou cizinci (04.04.2026)

Tweet



