Díky klonům zlevní sýry
28.01.2003 | Lidové noviny
Novozélandští vědci vyklonovali krávy produkující mléko bohaté na bílkoviny. Velkých úspor by mohl dosáhnout mlékárenský průmysl díky mléku s vysokým obsahem bílkoviny kaseinu. Ten urychluje proces vysrážení bílkovin z mléka.
Méně mléka budou potřebovat výrobci k tomu, aby měla jejich zmrzlina smetanovou chuť. Výrazně se usnadní také výroba sýrů. Alespoň to tvrdí novozélandští vědci, jejichž klonované, geneticky upravené krávy poskytují mléko, které je bohatší na bílkoviny a odolnější vůči teplu než mléko normálních krav. Devět z jedenácti klonovaných krav produkuje mléko, které obsahuje až dvojnásobné množství bílkovin, než je běžné. Vědci jim totiž ˝dali do vínku˝ geny pro produkci dvou typů mléčné bílkoviny kaseinu (kappa - a beta-kaseinu). Nejdříve ˝geny kaseinu˝ obohatili DNA buněk z plodu odebraného krávě. Jádra těchto buněk následně přenesli do neoplodněných vaječných buněk krav. Z těchto buněk byla původní jádra odstraněna. Podle odborníků by mohlo mléko obohacené o kasein umožnit mlékárenskému průmyslu dosahovat velkých úspor. Kappa-kasein, kterého je v mléce klonovaných krav až o 20 procent více než v běžném mléce, zvyšuje odolnost mléka vůči teplu. Beta-kasein zase urychluje proces vysrážení bílkovin z mléka, který je při výrobě sýrů klíčový. V současné době k vysrážení výrobci většinou používají syřidlo - výtažek ze žaludků sajících telat (některé sýry se však vyrábějí také z vysráženého kyselého mléka či syrovátky bez použití syřidla). Díky syřidlu se zvyšuje kyselost mléka a dochází k chemickým a fyzikálním procesům. Ze sraženiny se odebírá řídká syrovátka a dalším upravováním vznikají různé druhy sýrů.
Australské ambice
Vědci připustili, že k uplatnění jejich postupu je ještě třeba, aby ho v jednotlivých zemích schválily sanitární úřady a aby tyto nové produkty přijala kladně veřejnost, která má mnohdy ke geneticky modifikovaným potravinám výhrady. Také australští odborníci se zabývají produkcí ˝vylepšeného˝ mléka. Na jaře loňského roku se jim podařilo přivést na svět čtyři klonovaná a geneticky upravená telata, která mají navíc jeden ˝bílkovinný gen˝. Austrálie se totiž chce v budoucnu stát hlavním producentem výživnějších mléčných výrobků.
Další články v kategorii Zemědělství
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Regenerativní zemědělství se po letech pokusů i praxe jeví jako možné a vhodné (11.12.2025)
- Ministerstvo zemědělství vyhlásilo výsledky veřejné soutěže programu na podporu aplikovaného výzkumu ZEMĚ II (11.12.2025)
- Zemědělci by mohli nově řešit i větrnou erozi, MŽP připravilo novelu vyhlášky (10.12.2025)
- Podcast | Šebek: Nelžeme si do kapsy, že nová vláda bude podporovat malé a lokální farmy (10.12.2025)
- Agrostroj Pelhřimov se loni dostal do ztráty, chystá závod v USA (10.12.2025)
- Dohoda o NGT umožní rychlejší vývoj plodin odolných vůči klimatu (10.12.2025)
- Chlebovické brambory – Farma Libora Janečky – vítěz soutěže Farma roku 2025 (10.12.2025)

Tweet



