Do hor patří ovce i vlci, říká Ludvík Kunc
24.09.1999 | Mladá fronta Dnes
MF Dnes 24.9.1999
Do hor patří ovce i vlci, říká Ludvík Kunc
Bílá - Když vlci nebo jiná šelma zabijí například ovci, jejímu majiteli nikdo způsobenou škodu nenahradí. "Chyba je v zákonech," míní odborník na vlky, medvědy, rysy a další šelmy Ludvík Kunc, který pracuje v ostravské zoologické zahradě. "Vlci i ovce do našich hor patří," říká.
* Mohou se například chovatelé ovcí bránit hubení svých stád tak, že by vlky lovili?
Ve vyhlášce ministerstva zemědělství stojí, že vlci a další šelmy se mohou lovit celý rok, ale u této vyhlášky je ještě poznámka, že lovit se smí jen s povolením ministerstva životního prostředí. Vyhláška ministerstva životního prostředí zase říká, že šelmy jako vlci nebo medvědi jsou celoročně hájené. A zákon také říká, že šelmy jsou věcmi, které nikomu nepatří. Proto za škody, které způsobí, nikdo nedostane žádnou náhradu. Byl to kulišácky udělaný zákon, aby stát nemusel nikomu platit.
* Připravuje se ovšem nový zákon.
Měl by být nový zákon s vyhláškou, která by upravovala náhradu za škody způsobené volně žijícími šelmami. Tato vyhláška by měla říkat, že pokud se prokáže, že postižený chovatel měl svá zvířata dobře zabezpečená, a přesto je volně žijící šelmy zadávily, dostane za ně plnou úhradu škody. Zatím na to ale pořád jen čekáme.
* Jak tedy mohou chovatelé předcházet tomu, aby jejich ovce nebyly pro vlky jednoduchou kořistí?
Možností je, aby to udělali třeba tak, jak je to na Slovensku. U nás mají lidé malá stáda, ke kterým si nemohou dovolit koupit více psů, kteří by stádo uhlídali. Na Slovensku má bača třeba sto ovcí v ohradě, kterou hlídají dva čuvači a ještě v každém rohu jsou malí psi, kteří, když ucítí šelmu, pořád štěkají. Vlci jsou inteligentní zvířata, která si uvědomí, že to stádo je střežené, a hledají si jinou kořist. Kdežto u nás jsou většinou ovce v nevysoké ohradě samotné nebo s jedním psem, a toho vlci hravě zvládnou, ať je jakýkoli. Řešením by tedy bylo, kdyby se chovatelé domluvili, udělali větší stáda a k nim pořídili více psů.
PAVEL GROSSMANN
Další články v kategorii Zemědělství
- Co rozhoduje o kvalitě kompostu? Výzkumníci ukazují, jak z bioodpadu vytěžit maximum (12.06.2026)
- Sněmovní jednání svolané opozicí k dotacím Agrofertu skončilo bez výsledku (12.06.2026)
- Vědci testují nový způsob ochrany rajčat před bakteriemi pomocí virů (12.06.2026)
- ASZ ČR a SVTA požadují splnitelná pravidla pro ubytování na rodinných farmách v rámci agroturistiky (12.06.2026)
- Zemědělci letos podali 30.684 žádostí o evropské dotace, podobně jako loni (11.06.2026)
- Ve sněmovně proběhl seminář na téma ekologického zemědělství (11.06.2026)
- Šebestyán: Komunikace EU se zemědělským fondem o Agrofertu je bezproblémová (11.06.2026)
- Velká vinařství zkouší se změnami v konzumaci bojovat i vínem v plechovkách (10.06.2026)
- Na jahody si letos kvůli chladnému počasí počkáme, říká farmář. Cenu nemění (10.06.2026)
- MZe nyní pracuje s více variantami předkupního práva na zemědělskou půdu (10.06.2026)

Tweet



