Do životního prostředí přijde z Bruselu 150 miliard
21.12.2007 | Aktuálně.cz
Ministr životního prostředí Martin Bursík sice dnes podepsal v Bruselu jeden z evropských dotačních programů, který Česku umožní použít v následujících letech až 150 miliard korun na různé ekologické projekty, avšak z evropských zdrojů se nemohou použít peníze pro domácnosti.
"Neumožňuje to příslušná evropská směrnice," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Jakub Kašpar. Evropská komise ovšem podle Kašpara slíbila českým vyjednávačům, že směrnici změní.
"Do té doby se individuální podpora na zateplování domů a na výměna vytápění bude platit z českých zdrojů," dodal Kašpar. Uvedl, že příslušná směrnice je na ministerstvu životního prostředí před schválením
Státní fond životního prostředí poskytne příští rok stovky milionů korun na zateplování domů a změnu vytápění, aby lidé nespalovali ve starých kotlech nekvalitní uhlí nebo dokonce odpadky.
Špinavý vzduch zabíjí tisíce lidí
Topení nekvalitním uhlím v mnohdy zastaralých kotlech a kamnech je jedním z hlavních důvodů, proč se v posledních letech kvalita ovzduší v zemi zhorčila. Podle poslední zprávy o stavu životního prostředí dýchá špinavý vzduch více než šedesát procent lidí, a to nejen ve městech, ale také na vesnicích.
Vládní kabinet nedávno dostal na stůl i další zprávu ministerstva životního prostředí, která upozornila na to, že vloni kvůli znečištěnému ovzduší zemřelo podle kvalifikovaného odhadu až 12,4 tisíc osob.
Největším problémem jsou jemné částice prachu, které se do ovzduší dostávají právě z kamen rodinných domů nebo výfuků automobilů. Na severu Moravy se k tomu přidávají ještě komíny tamních továren těžkého průmyslu.
Výše podpory? Až padesát procent
Návrh ministerstva životního prostředí počítá s tím, že lidé na přeměnu svého vytápění na ekologické získají z fondu životního prostředí až padesátiprocentní dotaci.
Záležení na tom, jak druhý vytápění zvolí. Budou si například moci pořídit kotel na biomasu, tepelné čerpadlo nebo solární panely.
Následující měsíce ukáží, nakolik budou mít lidé o ekologické peníze zájem. Ministerstvo nyní rozesílá radnicím leták, v němž vyzývá občany k tomu, aby přestali topit špinavým uhlím či dokonce odpadky.
"Co ušetříte spalováním nekvalitních paliv nebo dokonce odpadků? Zdraví - svoje ani svých blízkých a sousedů - určitě ne. Přemýšlejte o přechodu na ekologičtější a k lidskému zdraví šetrnější způsob vytápění," píše se v letáčku, který ministerstvo životního prostředí rozešle radnicím po celé zemi.
Program blokovaly čističky
Schválení Operačního programu životní prostředí dlouho vázlo na vleklých jednáních o tom, za jakých podmínek bude Brusel dotovat stavbu čistíren odpadních vod.
Evropským úředníkům se totiž nezamlouvali smlouvy, které mnohé radnice uzavřely se společnostmi, které vodovody a kanalizace provozují. Nakonec se Brusel s českým ministerstvem životního prostředí dohodnul.
Další články v kategorii Zemědělství
- SOCR: Obchodníci pokryjí velikonoční poptávku po vejcích i přes přestavby chovů (27.03.2026)
- Rusko není schopno navýšit vývoz hnojiv, uvádějí zástupci odvětví (27.03.2026)
- Zemědělec Šebek: Vláda chce nahrát velkým hráčům typu Agrofert. Jde o zásah do vlastnických práv (27.03.2026)
- O podobě budoucí SZP a víceletém finančním rámci jednali v Budapešti ministři zemědělství zemí V4, Bulharska a Rumunska (27.03.2026)
- Na Vysočině loni zemědělci sklidili nejvíc brambor, žita a máku v Česku (27.03.2026)
- Ministři zemědělství a životního prostředí se shodli na nutnosti urychlit obnovu území po povodních i na racionálním přístupu k ochraně půdy před erozí (26.03.2026)
- Kvůli zablokovanému Hormuzskému průlivu výrazně zdražují zemědělská hnojiva (26.03.2026)
- Projev předsedy ASZ ČR z konference v Senátu (26.03.2026)
- Lokální zemědělci jako opora v době globální nejistoty (25.03.2026)
- Dvě členské farmy na Vysočině navštívili účastníci Rady ASZ ČR u příležitosti svého jarního setkání (25.03.2026)

Tweet



