Dobré šance pro biomléko
01.12.2008 | ÚZPI
Odbyt biomléka a mléčných biovýrobků v Německu v prvním pololetí letošního roku stoupl o 13 %. Rozdíl v ceně biomléka oproti konvenčnímu mléku činil 13 až 15 centů za litr.
Ceny biomléka v Německu zůstávají na stabilní úrovni. Navzdory oslabení jednotlivých produktů na biotrhu a cenovému a množstevnímu tlaku na konvenčním mléčném trhu stoupnul v první polovině roku 2008 odbyt mléčných biovýrobků celkově v konvenční maloobchodní síti potravinářských prodejen podle AC Nielsen Handelspanel o 13 %.
„K oslabení odbytu čerstvých produktů vedl především pokles poptávky v průběhu prázdninových měsíců“, uvedl Rüdiger Brügmann z výrobního svazu Bioland. Několik mlékáren z tohoto důvodu snížilo ceny. Na podzim opět došlo k vzestupu odbytu.
Problémem by mohlo být další zastavení cenového tlaku u konvenčně vyráběného mléka. „Odpoutání od ceny konvenčního mléka sice nastává, ale má svoje hranice. Rozdíl v ceně se pohybuje mezi 13 a 15 centy s regionálními výkyvy“, uvedl dále Brügmann. „Další rozvírání mezi oběma trhy bude sotva možné“.
Gute Chancen für Biomilch
Top Agrar, 2008, č. 11, s. R 5
Další články v kategorii Zemědělství
- Hlídá klima a sám jezdí po louce. Na Olomoucku pořídili netradiční kurník (20.05.2026)
- Evropská komise představila nový Akční plán pro hnojiva, chce podpořit zemědělce (20.05.2026)
- Zuzana Pavlík Šimonková: Venkov potřebuje nové vystudované zemědělce a lesníky (20.05.2026)
- Podpůrný fond obnovuje administraci žádostí o podporu firmám z Agrofertu (20.05.2026)
- Technická fakulta ČZU v Praze slaví 20 let pivovaru Suchdolský Jeník – unikátního spojení vědy, výuky a poctivého českého piva (19.05.2026)
- Zemědělci mají na jaro víc než polovinu potřebných hnojiv, ale zvažují omezení (19.05.2026)
- Zemědělský svaz a Agrární komora prosazují spravedlivější pravidla nákupu půdy (19.05.2026)
- Oblíbené jahody ze Svádova mají dlouhou historii, následovatel se zatím nenašel (19.05.2026)
- Zelináři: Jarní mrazy a sucho místy poškodily zeleninu a brambory (18.05.2026)
- Počet zemědělců pojištěných proti suchu u Agra pojišťovny letos klesl (18.05.2026)

Tweet



